Někteří jim například jen nedávno vyrobili hmyzí domečky, těchto dnech předali jiné mateřské školce vlastnoručně zhotovené dřevěné loutkové divadlo a další teď pomáhají se zvelebováním zahrady další školky. Začalo to prosbou ředitelky mateřské školy na Otické ulici o pomoc při natírání dětských atrakcí a dalšího vybavení zahrady.

Obrátila se s ní na opavskou věznici a byla vyslyšena. „Taková forma pomoci je u nás po dlouhé době dost výjimečná, protože nikdo z našich odsouzených už dlouho takovým způsobem venku nepracoval. Bylo to i vlivem pandemie, během které bylo omezeno všechno. Přesto jsme mateřské školce vyhověli. Čtyři odsouzení muži se pod vedením svého vychovatele dali s elánem do práce, souvisící s natíráním herních prvků a dalšími činnostmi,“ říká mluvčí opavské věznice Barbora Šumberová.

Parkovací dům ve Skladištní ulici v Opavě. 6. června 2022, Opava.
Nový parkovací dům v Opavě se hitem nestal. Řidiče teď mají nalákat nižší ceny

Jde o muže, zapojené v dřevomodelářském kroužku, kteří splňují předpoklady úspěšného výsledku. Díky jejich zručnosti a ochotě budou mít děti zahradu i na pohled zase pěknou. Spokojenost panuje též v samotné mateřské školce.

„Doslechli jsme se o možnosti obrátit se s žádostí o pomoc na věznici. Vyšla nám vstříc a v sobotu se dostavili čtyři odsouzení muži. Všechny prvky nejdřív osmirkovali a pak natřeli postupně domeček, průlezky i vstupní bránu. K úpravě laviček však potřebovali vybavení, které nemáme. Proto je rozebrali a odvezli do věznice, kde je opraví, upraví, natřou, přivezou zpátky k nám a namontují na původní místa. Pracovali navíc zdarma, což nám finančně nesmírně pomohlo. My jsme jim zajistili jen barvy a občerstvení,“ nešetři chválou vedoucí učitelka mateřinky Ivana Moravcová.