Dvaatřicet odsouzených mužů ho tam ve dvousměnném provozu třídí a lisuje do balíků, které jsou odváženy k dalšímu užitečnému upotřebení.

„Vězni mají o tuto práci stejný zájem jako firma, a proto není vyloučeno ani pozdější rozšíření výroby,“ říká mluvčí opavské věznice Dagmar Slaná.

Při zaměstnávání odsouzených spolupracuje věznice ještě s dalšími třinácti firmami a ženy pracují také ve vnitřním provozu věznice. Firmy mívají o zaměstnávání odsouzených značný zájem. Nespornou výhodou je pro ně například měsíční cena práce od 6030 korun.

Pracující vězni nedostávají proplacenou dovolenou, svátky, odchodné ani náhradu za mzdu během přerušení práce kvůli odstávce výroby. Mzdovou agendu i pracovní oděv jim zajišťuje přímo Vězeňská služba.

Firmy si pracovní morálku odsouzených pochvalují. „Zájem o odsouzené je tak vysoký, že už téměř překračuje naše možnosti. Je to mimo jiné i tím, že odsouzení pracovat chtějí a že si této možnosti váží,“ dodává Jiří Antoš.

Zdaleka ne každý zájemce o práci však může být zařazen na venkovní pracoviště, v tomto směru platí přísná kritéria. V mužské i ženské části věznice je nyní zhruba 380 odsouzených, a zaměstnaných je kolem 155. Odsouzení muži pracují přímo ve věznici v několika firmách, které tam mají pronajaté prostory.

„Montují hračky a pracují ve strojírenské i truhlářské výrobě. Další vyjíždějí za prací mimo areál do stavebních a strojírenských firem nebo k sezonním pracím v lese a v zemědělství,“ přibližuje zástupce ředitele věznice Jiří Antoš pracovní možnosti odsouzených mužů.

Dodává, že někteří jsou tak šikovní, že se dokážou rychle zapracovat i na kvalifikovanější práce. Ženy bývají zaměstnané převážně ve vnitřním provozu, zejména v prádelně, kde se pere prádlo nejenom pro věznici, ale též pro dalších čtyřiadvacet klientů z řad zdravotnických, školních a restauračních zařízení v regionu.

Některé odsouzené vyjíždějí za prací v zemědělství nebo do Ústavu sociálních služeb Marianum.