Začátkem týdne do města zavítali hned tři ministři v demisi.

Zájem o zdravotnictví přivedl do Slezské nemocnice zdravotnictví Adama Vojtěcha (ANO). Účelové spojení teorie s praxí v zemědělství zase přilákalo ministry školství Roberta Plagu (ANO) i zemědělství Jiřího Mílka (za ANO) k návštěvě Masarykovy střední školy zemědělské a Vyšší odborné školy i Školního statku.

První cesta nemocničním areálem vedla ministra Vojtěcha v doprovodu ředitele nemocnice Ladislava Václavce do unikátního Muzea ošetřovatelství, kterým se může pochlubit jen opavská nemocnice.

„Exponáty ministra očividně zaujaly,“ konstatuje ředitel Václavec. Ministr si pak prohlédl nový interní pavilon N a následně zamířil do zdevastovaného pavilonu L. Hlavním tématem byl zanedbaný stav některých budov v areálu, které investice nutně potřebují už proto, že celá nemocnice je exteriérově památkově chráněná.

„Chystáme program investic do regionálního zdravotnictví a mapujene současnou situaci. Opavská nemocnice hospodaří dobře a je v lékařských profesích stabilní. Vyřešit potřebuje jen situaci kolem sester. Hovořili jsme též o investicích do rekonstrukce některých památkově chráněných objektů,“ shrnul ministr Vojtěch výsledek své návštěvy. „Máme připraveny projekty přestavby nejvíce havarijně postižených pavilonů L a H i plánovaných koridorů. Pan ministr nám slíbil, že budou zařazené do financování ministerstva,“ shrnul návštěvu ministra ředitel Slezské nemocnice v Opavě Ladislav Václavec.

Ministra školství Plagu zajímala Masarykova střední škola zemědělská a Vyšší odborná škola. V doprovodu ředitele Arnošta Kleina si prošel celý školní areál a byl seznámen se vzdělávací nabídkou. Bylo se čím pochlubit. Na rozdíl od některých jiných si právě tato opavská zemědělská škola na nedostatek zájmu rozhodně stěžovat nemůže.

Žáků mívá každoročně spoustu a plusem, který jim může nabídnout, je vlastní školní statek, který zaujal zase ministra zemědělství Mílka. Shodli se na faktu, že jde o zcela mimořádné spojení obou vzdělávacích institucí v zemědělském oboru a hledali řešení pro další modernizaci praktické výuky.

„Projekt modernizace je rozfázovaný a první část se nám už podařilo dokončit. Druhá bude zahájena příští týden. Ministři byli zjevně nadšeni a slíbili hledat některé dotační tituly pro další zdokonalení praktické výuky na naší škole s využitím chytrých technologií. Náš školní statek by časem mohl sloužit i jiným podobně zaměřeným školám v kraji,“ netají Arnošt Klein dobrý pocit z ministerské návštěvy.