Letošní pátý ročník opět pořádá ludgeřovická společnost TARRA pyrotechnik, která letos slaví kulaté výročí třiceti let. Festival ohňostrojů je také znovu s mezinárodní účastí. Co všechno letos festival dále nabídne?

Zatímco dnes se na hlučínském jezeře představila domácí TARRA pyrotechnik, v sobotu 2. září předvede svou show SUREX z Polska, neděle 3. září pak bude patřit týmu Pyrotechnics Activities ze Slovenska.

Jednotlivé ohňostroje začínají vždy ve 21 hodin.

Ohňostroj nad hlučínskou štěrkovnou.
Festival ohňostrojů na Hlučínském jezeře. Po stížnostech bude tišší a šetrnější

Každá soutěžící společnost zahájí vlastním ohňostrojným designem úvodní dvě minuty povinnou částí ohňostroje na hudební skladbu Once Upon A Time In The West od skladatele Ennio Morricone, v české verzi Jednoho dne se vrátíš od Věry Špinarové. Zbylých deset minut mají jednotlivé týmy volný výběr skladeb.

Krmáš a další program

V Hlučíně se tento víkend slaví i krmáš. Oslavy patří hudbě, veteránům a ohňostrojům. Jejich dějištěm jsou nejen břehy jezera, ale i Mírové náměstí a nádvoří hlučínského zámku.

„Na parkovišti u Hlučínského jezera bude probíhat pouť, za branami areálu pak hudební program. Těšit se lze na Václava Noida Bártu, orchestr Tomáše Kočka, kapelu Drive, Elán Revival Morava, zpěváky z nejslavnějšího muzikálu Michala Davida a další,“ přibližila již dříve hlučínská mluvčí Kristina Skulinová s tím, že vstup na celý program krmáše je zdarma. Hlučínský krmáš je každoroční připomínkou vysvěcení kostela svatého Jana Křtitele.

Nový biskup ostravsko-opavské diecéze Martin David byl během slavnostní mše uveden do své funkce, pro niž ho vybral papež František, 31. srpna 2023, Ostrava. Arcibiskup a apoštolský nuncius v České republice Jude Thaddeus Okolo.
Katedrálu v Ostravě zaplnili věřící, papežský nuncius jmenoval nového biskupa

V sobotu od 9 do 16 hodin je na Mírovém náměstí připravena Hlučínská krmášová jízda veteránů, poté se dění opět přesune na štěrkovnu. V 16.15 vystoupí Tomáš Kočko s orchestrem, v 18 hodin Václav Noid Bárta a od 20.30 zahraje až do půlnoci kapela Drive. Ve 21 hodin nebe na jezerem opět rozzáří další z ohňostrojů.

V neděli se o zahájení krmáše postarají na nádvoří zámku v 15 hodin hlučínský starosta spolu s tamním farářem. Od 16 hodin zde vystoupí Moravians s Eliškou Bučkovou. V 17.30 se pak na Hlučínském jezeře představí Elán Revival Morava, od 19.45 si zájemci poslechnou písně z muzikálu Michala Davida a tečku za krmášem pak napíše od 21 hodin poslední z festivalových ohňostrojů. Vyhodnocení festivalu pak proběhne na štěrkovně ve 21.30.