Noční oblohu prozařují poslední den v roce zejména ohňostroje individuální, co se těch „oficiálních“ městských týká, tak v tomto roce bude na Opavsku spíše tma. S jednou jedinou světlou výjimkou, a tou je Vítkov.

Silvestrovské oslavy město pořádá už mnoho roků, poprvé se tak stalo na přelomu let 1999 a 2000. „V rámci domluv u nás vůbec nepadla varianta zrušení oslav. Samozřejmě je třeba myslet na šetření a investovat opatrně, ale v těžké době je zapotřebí lidi sbližovat. Už dlouho nás rozděloval covid, nechceme v tom pokračovat,“ řekl Deníku starosta Vítkova Jakub Cihlář.

Tradiční oslavy se ale ponesou v netradičním duchu.

Místo klasického ohňostroje rozsvítí nebe nad náměstím barevná laser show s mlhovým systémem. „Celý světelný efekt doplní ohňové a pyrotechnické prvky. Nebude chybět ani hudební dokreslení,“ prozrazuje Jakub Cihlář.

Hudební program s občerstvením bude na náměstí připraven 31. prosince už od 14.30 hodin. Poté promluví k občanům a návštěvníkům starosta a úderem 17. hodiny se spustí zmíněná show, která bude trvat patnáct minut. „Jsme zvědaví, jak občané Vítkova novou formu silvestrovské show přivítají,“ dodává Jakub Cihlář.

Naposledy v roce 2008 se na Silvestra konal pod taktovkou radnice ohňostroj v Opavě. Pak se město rozhodlo šetřit a od té doby se 31. prosince ve slezské metropoli neuskutečňuje ani ohňostroj, ani oficiální hudební silvestrovský program na náměstí. A návrat starých časů se nechystá ani letos.

Na silvestrovské oslavy včetně ohňostroje byli na Nový rok zvyklí i v Hlučíně. Ovšem i tady se rozhodlo vedení města přejít do úspornějšího režimu a ohňostroj se nebouchal ani v době adventu a nebude se bouchat ani na Silvestra nebo 1. ledna. Město pak letos kvůli nepříznivé ekonomické situaci nezorganizovalo ani žádné silvestrovské oslavy na náměstí.

A klid bude také v Kravařích, nutno ale podotknout, že tady nikdy oficiální městské oslavy konce roku neprobíhaly. Ohňostroj radnice pořádá, ale o několik měsíců dříve, k ukončení tradičního srpnového odpustu.