Občanské sdružení Vošárna vydražilo zdevastovaný objekt, původně sloužící jako zámecká prádelna a sušárna, před zhruba čtyřmi lety od finančního úřadu. „Když jsme zjistili, že nikdo nemá zájem opravit něco tak krásného, co nám předkové zanechali, pustili jsme se do toho sami. Vošárně zůstane původní podoba, jen dřívější okenice ve střeše nahradí okna,“ říká předseda občanského sdružení Rostislav Müller.

Oprava si vyžádá celkem 5,8 milionu korun a evropské fondy na ni přispěly částkou 5,3 milionu korun. Vošárna bude otevřena letos v listopadu jako společenské centrum.

Zkrátka nepřišlo ani statutární město Opava, které z evropských peněz získalo 174 milionů korun při vzniku Obecního domu, Domova pro matky s dětmi a výstavbě cyklostezky Slezská magistrála.

Moravskoslezský kraj je vůbec největším příjemcem evropských peněz. Nejviditelnější jsou v menších obcích při rekonstrukcích a ve vybavení základních a mateřských škol, obecních domů a úřadů i na výstavbě nových hřišť nebo na proměnách veřejných prostranství. Pomohly však zlepšit i vybavenost měst a úřadům mimo jiné pomůže s nastartováním nového nástroje Jessica.

Evropské dotace jsou propláceny zpětně za uskutečněné projekty nebo jejich části.