O této nepodařené stavbě, která stále budí velké rozhořčení veřejnosti, jsme vás informovali minulý týden.

„Není to vůbec jednoduché, jelikož stavebník je chráněn a musí se vyřídit spousta náležitostí. Klidně se může stát, že k nějakému závěru se dojde třeba v září či říjnu, kdy sezona končí, a pergola se tak jako tak demontuje," vysvětloval starosta Hradce nad Moravicí Karel Hanák.

Vše začalo letos na jaře, kdy hradecká radnice Zámecké restauraci pronajala prostor, aby si vybudovala zahrádku. Mělo se jednat o pódium s hrazením z nějaké zeleně, například tújí. Místo toho však pod zámkem vyrostla zastřešená pergola, jež nekoresponduje s okolím. V současnosti se čeká na vyjádření opavských památkářů, které se stane podkladem pro konečný verdikt stavebního úřadu. Ten rozhodne, zda venkovní posezení bude fungovat nadále, anebo půjde dolů.

Monstrum na Bezručáku

Pokud budeme hovořit o dalších ohyzdných přístavbách, nesmíme opomenout ani monstrum, které už tři roky „zdobí" budovu Slezské univerzity na Bezručově náměstí v Opavě. I když se jedná o provizorní dřevěný přístřešek, architektonický vzhled celé budovy narušuje zásadním způsobem. Podobně jako u hradeckého zámku spojení historie a moderny vůbec nefunguje.

„Přístřešek se postavil jako provizorium. Studenti byli ohroženi padajícími kusy omítky, čemuž jsme chtěli předejít," uvedl tiskový mluvčí Slezské univerzity Ivan Augustin. Konec přístřešku se ovšem blíží. „Bude zde stát až do příštího roku, než proběhne rekonstrukce této budovy," dodal Ivan Augustin a podotkl, že tato stavba univerzitu vyšla na 170 tisíc korun.

Arkády okolo Loutkáče

.

Už nějakou řádku let hyzdí dřevěné bednění budovu Loutkového divadla na rohu Olomoucké a Husovy ulice. Myslíte si, že se Loutkáč opravuje? Nikoliv. Bednění je zde umístěno kvůli špatnému stavu objektu. Bohužel, ani tady není lehké se postarat o jeho zmizení. „Budova Loutkového divadla ani pozemky pod ní nepatří městu, ale státu. O její převod se Opava pokouší už pár let, ale zatím neúspěšně," vysvětlila mluvčí opavského magistrátu Lada Dobrovolná.

Je sice schválena a podepsána darovací smlouva, ovšem Ministerstvo financí ČR stále drží své stanovisko ohledně možné potřeby tohoto majetku pro církevní restituce. A bez souhlasu ministerstva nám katastr nepřevede vlastnická práva," doplnila Lada Dobrovolná.

Důvodem umístění nevzhledných arkád okolo domu, kde sídlí Středisko volného času, je padající omítka. Žádné ze staveb asi nejde vytknout to, že by byla budována bez dobrého záměru, ale jak je patrno, ne vždy musí účel světit prostředky. Mnohým z nás už na nich nepřipadá nic zvláštního. „Kolem přístřešku univerzity chodím často, nejdřív mi to vadilo, nyní už přístřešek ani nevnímám," uvedla Opavanka Zuzana T.

Někteří jiní Opavané poukazují na to, že pod přístřeškem často kouří studenti a stahují se tam i bezdomovci.

Petr Dušek, Klára Jarošová