Rekonstrukce a dostavba bývalé vodárenské věže na kulturně umělecký prostor KUPE je podle názoru odborné poroty zdařilou ukázkou revitalizace zdánlivě takřka nevyužitelného objektu.

Vzniklo unikátní kulturní centrum s dokonale promyšleným a originálním provozem uvnitř i na terase. Porota ocenila samotný způsob rekonstrukce, u které zůstala zachována charakteristická forma původní utilitární stavby i přirozeně působící dostavbu nových prostor.

Kladně zhodnotila i snoubení stavby s díly, stálou expozicí sochaře Kurta Gebauera, a mimořádné nasazení samotného iniciátora. Jediným problémem zůstává ztížený přístup od nádraží, který se snad podaří ve spolupráci s Českými drahami vyřešit.

Vodárenská věž rovněž získala Cenu veřejnosti v on-line hlasování. Projekt je dílem architektonického studia Casua spol. s r. o. pod vedením Olega Hamana ve spolupráci s akademickým sochařem Kurtem Gebauerem a Vladimírem Peringrem.

Čestné uznání připadlo rekonstrukci domu na Dolním náměstí. Rekonstrukce kulturních památek je samostatná disciplína a v rámci komplexní rekonstrukce jde o obdivuhodný počin.

Cenný dům na Dolním náměstí má až gotické založení a hlavní stavební rekonstrukce proběhla na počátku 19.století. Dílčí adaptace na byty v průběhu minulého století nebyly až natolik zásadní, aby poškodily materii a podstatu domu.

Stavebník investoval vlastní peníze i zkušenost se stavební firmou a dokázal domu vdechnout atmosféru od sklepa až po půdu. Při zachování většiny autentických prvků, rekonstrukcí a obnovou povrchů podtrhl pietu k historii.

Složitá jednání s památkáři i hasiči jsou vyřešena a splněna. Schodiště se po rekonstrukci stalo jedním z nejkrásnějších interiérů ve městě a sklepy po vyčištění čekají na svou šanci.

Pod výsledkem jsou podepsáni architektonická kancelář Quarta architektura  architekti Jiří Řezák, David Wittassek a Jung, prováděcí firma Slezské stavby Opava Jan Urbiš a statik Stanislav Daněk. Veškeré stavby, nominované na letošní Cenu, jsou vystavené do 22. května v Galerii Cella.