Tentokrát se jednalo o americký stíhací letoun typu P-51C Mustang. Členové a dobrovolníci z Leteckého muzea v Suchdolu nad Odrou věděli od počátku, kde mají letadlo hledat. Přesto to zase nebylo zase až tak jednoduché a přímočaré, jak by se mohlo na první pohled zdát.

Nejprve bylo kupříkladu nutno získat několikero povolení k vykopání vraku. Ležel totiž pod zemí na soukromém zemědělském pozemku. A pak je tu ještě největší ironie celého objevu, a to skutečnost, že odborníci hledali původně úplně jiné letadlo.

„Stroj jsme už měli dávno zaměřený. Ale měl to být bombardér. Celou dobu jsme mysleli, že vykopáváme jeho. Ta stíhačka byl náhodný objev," vysvětluje jeden z dobrovolníků leteckého muzea Zdeněk Strnadel. V praxi to znamená, že zmíněný bombardér stále někde v daných místech leží a čeká na vyzvednutí.

„Letečtí archeologové" se tak na naleziště zase brzy vrátí.

V případě stíhačky se jednalo o americký letoun používaný americkým letectvem. Co se týče zatím nevykopaného bombardéru, jedná se sice také o stroj americké výroby, ale používán byl Rusy.

Nálezy vraků bitevních letounů z války nejsou přitom v našem regionu výjimečné. Letadla nad krajem totiž přelétávaly za účelem bombardování rafinérií v Polsku a docházelo tu proto k častým a dramatickým vzdušným soubojům. Co se týče letadel u Oldřišova, křižovaly oblohu pravděpodobně kolem roku 1944. Jejich příběh a osud jejich osádky ale možná odhalí až další průzkum.

Trosky byly převezeny do leteckého muzea a nyní je čeká čištění, konzervace a podrobné zkoumání. Současně se budou odborníci probírat dokumentací a spisy, aby se pokusili dopátrat historie letounu i toho, kdy přesně a co konkrétně se mu přihodilo.

Výzkumný tým leteckého muzea v čele s Petrem Bartošíkem má už ale jisté indicie. „Podle pamětníků byl pilotem černoch. Před pádem z letadla vyskočil a následně byl převezen do Opavy k výslechu," popisuje vyprávění některých místních obyvatel Petr Bartošík.

Je tedy možné, že stíhač patřil k legendární černošské letecké jednotce americké armády. Jak ale říká sám Petr Bartošík, pátrání je zatím na samém počátku a jakékoli závěry by byly nyní velice předčasné.