Dosud mohli Opavané nosit použité oleje a tuky z kuchyně zdarma do sběrných dvorů. Tím také slezská metropole splňuje novou vyhlášku, která vejde v platnost od nového roku. V ní se uvádí, že obec je povinna celoročně zajistit místa, kde by lidé jedlé oleje mohli odevzdávat. Tato varianta zůstane zachována, i přesto se však vedení města rozhodlo jít ještě dál.

„Chceme tuto službu rozšířit blíže k občanům, aby měli větší komfort. Proto po městě rozmístíme pětatřicet kontejnerů na sběr potravinářských olejů. V principu to bude fungovat tak, že lidé si doma budou slévat olej do PET lahve, potom přijdou ke kontejneru a celou lahev i s olejem tam odloží,“ popisuje náměstek opavského primátora Michal Jedlička.

Nové popelnice se ve městě objeví nejpozději od nového roku, avšak možná už i na Vánoce. „Uvidíme, jak stihneme podepsat smlouvu,“ vysvětluje náměstek.

Kontejnery budou stát v místech, kde se už nyní nacházejí takzvaná popelnicová hnízda na separovaný odpad. Takže vedle té na papír, sklo či plasty přibude i ta na olej. Radnici nevyjde tato služba dráž než na dvacet tisíc korun ročně. „Bude to mít také pozitivní dopad na stav kanalizace ve městě. Právě tuky jsou totiž nejčastější příčinou jejího ucpávání,“ dodává opavská mluvčí Lada Dobrovolná.