Jak už to bývá, zimní sporty přitáhnou k televizi převážně muže. Sportovní „megasvátek" letošního roku si samozřejmě nenechá ujít ředitel sportovní Základní školy Englišova v Opavě Jan Škrabal. Velký milovník sportu před televizi bude usedat během každé volné chvíle.

„Olympijské hry jsou něčím výjimečným. Vždycky se mi při nich tak trochu mění život. Pokaždé se toho snažím odsledovat co nejvíce. Soustředím se na sporty, v nichž máme své zastoupení. Stoprocentně se budu dívat na biatlon nebo hokej. Zhlédnu určitě běžecké či sjezdové lyžování, skoky na lyžích a tak dále. Vlastně budu koukat skoro na všechno," usmíval se Jan Škrabal.

Také starosta Hlavnice Aleš Salibor moc dobře ví, na co se bude v následujících dvou týdnech koncentrovat. Trochu ho k tomu předurčuje i sport, kterému se aktivně věnuje. „Na amatérské úrovni hraju hokej za Hlavnici, takže hokejová utkání, hlavně ta, v nichž se objeví naše reprezentace, budu určitě sledovat," vysvětloval Aleš Salibor a ještě dodal:

„Soustředit se budu také na biatlon, kde máme velkou šanci na medaile. A to mezi muži i ženami. Toto sportovní odvětví mě velice baví. Na biatlonové závody koukám i mimo olympijské hry."

I primář centrální laboratoře Slezské nemocnice Marián Staňo bude i přes televizní obrazovky podporovat především naše hokejisty. „Jsem fanda sportu a olympiádu samozřejmě sledovat budu. K tomu přece vybízí už její slavnostní atmosféra. Zajímají mě všechny zimní sporty, ale co si budeme namlouvat, chlapskou záležitostí je hokej," říká Marián Staňo s tím, že palce ale bude držet všem sportovcům.

Olympiádu si samozřejmě nenechá ujít ani choreograf baletního souboru Slezského divadla Martin Tomsa. Prý ji bude sledovat pokaždé, kdy mu to profese dovolí. „Dřív, když jsem měl ještě čas, jsem v zimě lyžoval, a to znamená, že lyžaře zahrnuji do centra pozornosti a přidám k nim boby i další sporty. Fandit budu ale ze všech sil našim hokejistům," uvedl Martin Tomsa.

Samozřejmě se i v řadách něžného pohlaví najdou náruživé fanynky zimních sportů. Námi oslovené ženy ale takové nadšení jako muži neprojevily.

„Pokud budu mít čas, tak se na olympiádu v televizi určitě podívám. Pokud mi bude chybět, budu se pídit alespoň po výsledcích jednotlivých soutěží," říká pedagožka a operní pěvkyně Zdenka Mervová. Fandit bude především sportům na ledě jako je hokej nebo krasobruslení. „Palce budu držet Martině Sáblíkové, která si medaili rozhodně zaslouží. Čím jich bude víc, tím líp," dodává.

Po návratů domů z opavské radnice zasedne ke sledování olympijských her i tisková mluvčí města Lada Dobrovolná. „Co se týká olympiády , tak na tu už se velmi těším. Osobně sport v posledních letech dost zanedbávám, fanoušek jsem ale velký," říká opavská tisková mluvčí.

V tom, komu bude držet pěsti, má jasno: „V poslední době sleduji skvělé výkony biatlonistky Gabriely Soukalové, na tu jsem hodně zvědavá, určitě si nenechám ujít ani Martinu Sáblíkovou a Karolínu Erbanovou. Přiznám se, že trochu s obavou očekávám, co předvedou čeští hokejisté. Ale jak říkám, držím palce všem našim a doufám, že přivezeme co nejvíce medailí."

Kdo si letošní zimní zápolení v Rusku nechá ujít, je vedoucí hrabyňského Památníku II. světové války Jana Horáková. „Dívat se nebudu a ne proto, že by mě sport vůbec nezajímal. Olympiáda v Soči pro mě neexistuje," upozorňuje Jana Horáková a vzápětí dodává důvod:

„Dozvěděla jsem se, že pořadatelé v Soči chytili v moři dvě malé kosatky a strčili je do delfinária, k dovršení všeho nemilosrdně vybili všechny toulavé psy a kočky v širokém okolí olympijské vesnice. S tím rozhodně nesouhlasím a ze sociálních sítí vím, že to není zdaleka jen můj názor."