Nejdříve mohlo být od 19. října na pohřbech nejvýše třicet osob. Nyní platí omezení nové, a to je účast maximálně deseti lidí. Byť je tato skutečnost pro mnohé ožehavá, musí se dodržovat.

Pro civilní pohřby slouží v případě Opavy smuteční síň na Městském hřbitově v Otické ulici. Jejím správcem jsou opavské technické služby (TS).

Zemřel Petr Dudešek, zakladatel legendární skupiny Buřinky a Berušky Petra Dudeška.
Petr Dudešek, hvězda československého hudebního nebe, zemřel. V úterý měl pohřeb

„Síň si na jednotlivé obřady pronajímají pohřební služby, které vlastní smuteční obřady pořádají. Je tedy jejich povinností respektovat a kontrolovat dodržování platných nařízení vlády. Naše společnost pak pohřební služby na tuto nutnost samozřejmě upozorňuje,“ vysvětluje provozně-technický náměstek TS Opava Martin Girášek.

Podle něj jsou příchozí smuteční hosté ohleduplní.

„Omezení pouze na deset osob je sice diskutabilní, ale je lidmi dodržováno. Naprostá většina smutečních hostů situaci s omezením osob chápe a chovají se dle nařízení se vší slušností a dobrých mravů. K úternímu dni jsme měli ve smuteční síni dva obřady, které pro větší účast hostů probíhaly při otevřených dveřích tak, aby ti, kteří nemohli být ve smuteční síni, mohli obřad sledovat před budovou. Nejednalo se však o žádné zástupy lidí, řádově deset až patnáct osob venku,“ popisuje Martin Girášek.

Ilustrační foto.
Internetový podvodník se vydával za banku, žena z Opavska přišla o statisíce