Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Svátek svobody si lidé připomenou výstavou i průvodem

Výstava osobností studentského života, lampionový průvod a nebo účast na Festivalu svobody na Václavském náměstí v Praze. Tak budou vypadat oslavy 17. listopadu v podání opavských studentů.

16.11.2016
SDÍLEJ:

Oslavy začnou pietním aktem na náměstí Slezského odboje.Foto: DENÍK / Petr Dušek

Den boje za svobodu a demokracii si připomenou někteří z nich netradičním způsobem. Například Jiří Dobrý, jeden z organizátorů protestu proti nedávné návštěvě prezidenta republiky na Slezské univerzitě, oslaví 17. listopad na Středním východě.

„Budu slavit na izraelsko-jordánské hranici a za svobodu slova se budu potápět ke korálovým útesům," uvedl Dobrý.

Další ze studentů, Jiří Skácelík, míří na oslavy 17. listopadu doPrahy. „Zúčastním se vzpomínkového aktu v Žitné ulici u pamětní desky Jana Opletala a Václava Sedláčka, který pořádá Studentská komora Rady vysokých škol. Jeho cílem je uctít památku studentů hájících akademické svobody a lidská práva," uvedl Skácelík, který je předsedou studentské komory Akademického senátu Slezské univerzity a do Prahy ho doprovází kolegyně Naďa Glincová.

STUDENTI OSLAVÍ SVÁTEK VÝSTAVOU

Studenti, kteří zůstavají na státní svátek v Opavě, si připomenou výročí sametové revoluce a Mezinárodní den studentstva výstavou Studenti České republiky, což je celostání projekt představující minulé i současné studenty, kteří se nad rámec svých povinnosti zasloužili například o rozvoj studentského života nebo o šíření dobrého jména univerzity.

Jednou z organizátorek výstavy je Tereza Jirásková, členka Asociace studentů a přátel Slezské univerzity. Podle jejích slov výstava zahrnuje celkem sedmnáct portétů a medailonů studentů a absolventů. Pět z nich bylo vybráno v rámci celé České republiky.

Opava je zastoupena dvanáctli osobnostmi. „Vybrali pět absolventů a sedm současných studentů. Ty současné jsme vybrali nominací. Byla spuštěna anketa, v nichž mohl každý navrhnout studenta dle uvážení, mezi kritéria patřilo to, jestli spolupracuje s univerzitou a svou činností je univerzitě prospěšný a dělá jí dobré jméno," uvedla Tereza Jirásková.

Vernisáž výstavy se uskuteční 16. listopadu v 16 hodin a výstava bude k vidění ve foyer budovy Slezské univerzity na Masarykově třídě do 17. prosince.

MĚSTO NABÍDNE PRŮVOD A KONCERT

Oficiální oslavy pořádané městem Opava začnou tradičně pietní akcí na náměstí Slezského odboje v 10 hodin. V podvečer je doplní lampionový průvod. Pod taktovkou Střediska volného času se uskuteční v tzv. Myší díře na Dolním náměstí od 14.30 do 16.30 výroba lampionů pro rodiče s dětmi.

Průvod pak vyrazí v 17 hodin z Horního náměstí přes Dvořákovy sady a sady Svobody po Hrnčířské ulici zpět na náměstí. Průvod povede bubenický soubor Boris a podílí se na něm i operní soubor Slezského divadla.

Zda se v rámci průvodu chystají i aktivity vyjadřující se k současnému politickému dění, nebylo naší redakci známo. Okolo osmnácté hodiny bude na Horním náměstí předána Cena 17. listopadu za rozvoj občanské společnosti. Oslavy pak završí v 19 hodin vystoupení písničkáře Vaška Koubka.

Milan Freiberg

Autor: Redakce

16.11.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ivo Vondrák.

ON-LINE rozhovor s Ivo Vondrákem, hejtmanem a krajským lídrem ANO 2011

Milan Čichoň

ON-LINE rozhovor s Milanem Čichoněm, kandidátem ČSSD na poslance PČR

Houbař ztratil v lese zbraň, policisté ji našli

Hůlka, košík, nůž, hadřík, případně mobilní telefon. To vše patří do běžné výbavy houbaře. Neplatí to však o jedenapadesátiletém muži z Ostravy, který si s sebou vzal i legálně drženou zbraň, s níž vyrazil na Opavsko.

Deblkanoisté Kašpar s Mrůzkem se chtějí probojovat do seniorské reprezentace

Talentovaní opavští deblkanoisté Albert Kašpar s Vojtěchem Mrůzkem mají za sebou velmi dobrou sezonu a pro tu příští mají jasný cíl.

Hubertova jízda opět lámala rekordy

Na začátku bylo rozhodnutí, že jízdu v bryčce přenechám kolegovi fotografovi. Nakonec se ale ve mně hnulo reportérské svědomí a díky laskavosti rodiny Binarovy ze Skřipova jsem se také mohl „nalodit“ a Selskou Hubertovu jízdu absolvovat v jejich voze.

Tento týden představíme prvňáčky ze ZŠ Šrámkova a ZŠ Kylešovice

Spolu se začátkem nového školního roku odstartoval ojedinělý projekt Deníku, který má ambice stát se stejně oblíbeným a úspěšným, jako jsou například Miminka - pravidelné série fotografií novorozeňat z českých porodnic.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení