Klub ANO přestal v Opavě existovat. Podle předsednictva hnutí vnitřní rozkol poškozoval ANO jako celek. Zprávu se sobotního jednání potvrdil mluvčí Vladimír Vořechovský.

„Opavská organizace ANO skvěle uspěla v komunálních volbách v roce 2014 a její klub zastupitelů se v koalici ujal vlády na opavské radnici. Bohužel se rozpadl do dvou znepřátelených frakcí a ani několik pokusů o smíření nevedlo k cíli," uvedl Vořechovský.

Jeden názorový proud reprezentovala náměstkyně primátora Simona Bierhausová spolu s Liborem Menšíkem, Milanem Sedlářem a Simonou Horákovou. Ti tvořili opozici předsedovi ANO v Opavě Milanu Němcovi, primátorovi Martinu Vítečkovi a zbylých členů.

Opavští představitelé se v neděli ke stanovisku předsednictva vyjadřovat nechtěli. Mediální poradce Martin Petrásek pouze sdělil, že čekají na podrobné informace a odůvodnění.

Užšímu vedení hnutí vadilo to, že opavští členové nedodržovali sliby dané předsednictvu.

„Osobní ambice a řevnivost byly silnějšími motivacemi než dodržování programu, ducha a etických zásad. Chování znepřátelených frakcí na radnici tak poškozovalo dobré jméno hnutí ANO," doplnil Vořechovský.

Rivalové Víteček a Bierhausová si v uplynulých týdnech navzájem navrhli odvolání z hnutí, předseda Milan Němec zase inicioval vyloučení náměstkyně a jejích stoupenců z klubu zastupitelů. O obnovení opavské organizace se má postarat krajský předseda Jiří Bělica.