Krátce před jednou hodinou odpoledne se začala plnit zasedací místnost v nejvyšším patře Městského domu kultury Petra Bezruče. Poutače, které ujišťovaly, že „bude líp" návštěvníky nasměřovaly na místo, kde mělo proběhnout představení nové členské základny opavského Ana.

Zvídaví reportéři netrpělivě čekali, s jakou vizí Pavel Juříček a jeho straničtí kolegové vytáhnou do otevřeného politického boje. Jejich oficiální program čítá devět bodů, které by podle představ členů hnutí měly vytvořit z Opavy nejlepší místo pro život v kraji.

Během konference jednotliví straníci zaujímali dva rozdílné postoje. První z nich představoval jejich plány na pozvednutí komunální prestiže města, ten druhý byl postaven na kritice současného vedení Opavy.

Tento rétorický mustr byl k vidění ještě před oficiálním představením nové místní organizace. Juříček dal o sobě poprvé vědět na zářijovém zasedání městského zastupitelstva, kde nešetřil kritikou směrem k prodeji městských budov. Stejně tak se prezentoval i ve veřejné debatě o výstavbě nového bazénu.

Na tu přišla řeč také na tiskové konferenci. „Dělat finanční hazardy v podobě výstavby aquaparku by mohlo město velmi rychle uvrhnout do insolvence," řekl k tomuto tématu Juříček.

Dále zdůraznil potenciál, jaký téměř padesátičlenná stranická základna má: „Andrej Babiš pochopil, že je důležité mít kvalitní komunální zázemí. Vyhledává lídry, kteří jsou silní, ne slabí. Nemáme z ničeho obavy. Nechceme peníze ani moc. Chceme pouze pomoci."

Tím dal jasně najevo, že je nová místní organizace připravena na otevřený politický boj, který by měl končit opětovným vítězstvím v komunálních volbách.

David Beinhauer

.Zdroj: DENÍK / David Beinhauer

Komentář Davida Beinhauera: Půjde to novému Anu v Opavě líp?

Poslední komunální volby byly pro hnutí Andreje Babiše velmi úspěšné. Přesto se posléze objevil nešvar, se kterým zakladatel nejpopulárnějšího politické subjetku v Česku nepočítal. Tím byla neschopnost tvořit životaschopné koalice.

Jedná taková vznikla i na opavské radnici. Martin Víteček se na primátorské židli moc dlouho neohřál a brzy byl nahrazen Radimem Křupalou (ČSSD). Tato situace byla zapříčiněna zejména politickou nezkušeností bývalého primátora.

S těmito personálními problémy se potýká Ano neustále, a to nejen na komunálních úrovních. Při tvorbách koalic a jejich následném vedení totiž nejde o to, jak dobrým je člověk lobbistou, ale jak je schopen tvořit konsensuální prostředí, které snoubí sféry zájmů více politických subjektů. Mnohdy programově velmi nesourodých.

Nová místní organizace Ano má o poznání větší personální základnu než ta předchozí. Jsou v ní zastoupeni podnikatelé, pedagogové či doktoři. Zajisté lidé ve svém oboru kompetentní. Radnice však není firma, škola ani nemocnice. Zde musí jít osobní zájmy stranou před zájmy občanů.

A ti nemají jednotný názor.

Shodnout se tedy na kompromisním řešení může být pro politické zástupce lidu mnohdy trnitou cestou. Politické zkušenosti jsou pak v těchto případech k nezaplacení. Ty však nové Ano s výjimkou Simony Horákové nemá. Proto pokud Pavel Juříček a jeho spolustraníci získají vysněné mandáty, vystává jedna otázka. Půjde to tentokrát líp?