Studenti ze čtyř českých vysokých škol (VŠB-TUO/Katedra architektury, AVS Kurta Gebauera, MENDELU/Zahradnická fakulta, ČZU/Katedra zahradní a krajinné architektury) byli pozváni do Opavy, kde na architektonickém workshopu prezentovali své nápady a myšlenky ohledně zlepšení stavu města.

Mezi přednášejícími, kteří studenty vedli, byl také významný sochař Kurt Gebauer.

Řešilo se koryto řeky i úprava silnic

„Věnovali se zejména architektonickým objektům ve městě. Řešili například, jak využít a zpřístupnit koryto řeky. Objevily se i poměrně revoluční nápady typu přebudování hlavních silnic v městské bulváry," řekl náměstek primátora Dalibor Halátek (Změna pro Opavu), který se na organizaci workshopu podílel.

Opava má s tímto druhem workshopu svou zkušenost, jelikož na podzim minulého roku pořádala první akci ve spolupráci s těmito univerzitami. Prioritně se tehdy řešila možná změna okolí Slezanky a sídliště v Kylešovicích. Sochaři se zabývali úpravami kruhových objezdů u vjezdů do města.

Další témata, která studenti řešili, se týkala například nábřeží řeky Opavy, opuštěných areálů ve městě nebo v současné době aktuálního řešení prostoru za nádražím Opava východ. Budoucí architekti a sochaři nyní budou na jednotlivých nápadech pracovat tak, aby je během jara mohli představit obyvatelům Opavy na veřejné akci, o které bude město s předstihem informovat.

Petr Večeřa