Problémy s bezdomovci jsou v některých městech prakticky na denním pořádku. A své o tom vědí také obyvatelé slezské metropole. Dlouhodobě byl mnohým lidem trnem v oku objekt arkád, který se nachází ve Dvořákových sadech.

Více než šest let je obýval například jeden z opavských bezdomovců, kterému kamarádi přezdívají Čina. Dobře jej znali také opavští městští policisté. Bohužel jediné, co mohli v souvislosti s jeho pobytem v arkádách dělat, tak kontrolovat, zda se v místě nepopíjí alkohol a není tam nepořádek. Důvod? Objekt totiž patřil Biskupství ostravsko opavskému.

Nyní je ale vše jinak. „Požádali jsme biskupství, aby arkády převedlo do našeho majetku. Bylo nám vyhověno a teď jsou tak arkády vlastnictvím města a pracovníci technických služeb (TS) mohli lokalitu vyčistit,“ vysvětlil náměstek opavského primátora Josef Stiborský (KDU-ČSL).

Zaměstnanci TS však arkády dobře znali už v minulých letech. Jak redakci řekl provozně-technický náměstek Technických služeb Opava Martin Girášek, v době, kdy byly arkády v Dvořákových sadech v Opavě osídlené bezdomovci, probíhal úklid z jejich strany prakticky denně.

„Každý den na místě zasahovala městská policie a my jsme následně prováděli odvoz nanošeného a navozeného materiálu bezdomovci. A poté celkový úklid prostoru, který využívali také pro svůj pobyt. Je neuvěřitelné, co dokáží během jednoho dne nastřádat,“ nechal se slyšet Girášek.

Opavští strážníci, kteří si v arkádách také užili své, ale objekt budou mít ve svém hledáčku stále. „I po změně majitele veřejného prostranství zde bude i nadále městská policie provádět dohled nad dodržováním pravidel občanského soužití a veřejného pořádku,“ slíbila mluvčí strážníků Petra Wittek Stonišová.

Konkatedrála Nanebevzetí Panny Marie v Opavě.
Bezdomovci občas kálejí i v konkatedrále
V zimě bývá návštěvnost dvorů nižší, proto řada z nich funguje v upraveném režimu.
Většina sběrných dvorů jede v zimním režimu