Nepříjemné zkušenosti, kdy se vozíčkáři neumí bezpečně dostat z autobusů či trolejbusů na některou zastávku a naopak, by již brzy mohly patřit minulosti. Slezská metropole totiž opět vychází osobám s pohybovými omezeními vstříc, a nově tak bude přestavěno na bezbariérové hned jednadvacet zastávek opavské městské hromadné dopravy.

„Další bezbariérové zastávky rozhodně vítám. Je to velice dobrá věc. Hlavně aby vznikly na místech, kde lidé na vozíky nastupují i vystupují,“ uvedla Marie Třísková z Hrabyně, která se pohybuje na elektrickém vozíku a opavskou dopravou také cestuje.

Přestavba by měla začít v příštím týdnu a týkat se bude například zastávek Vaníčkova, Anenská, Jatky, SME, Šeděnkova či Horovo náměstí, a to vždy v obou směrech.

„Na projekt jsme získali dotaci ze Státního fondu dopravní infrastruktury, vysoutěžená cena činí pět milionů korun, včetně DPH. V srpnu by mohlo být předáno staveniště a do půlky listopadu má být vše hotovo,“ přiblížila opavská mluvčí Lada Dobrovolná s tím, že dotace tvoří pětaosmdesát procent uznatelných nákladů.

Ve městě se aktuálně nachází 220 zastávek, přičemž řada z nich už v minulosti na bezbariérové přebudována byla. „Zájem a tlak byl hlavně ze strany občanů, kteří mají nějaký problém nosného a pohybového aparátu. Měli jsme časté připomínky,“ komentoval náměstek primátora Opavy Josef Stiborský (KDU-ČSL).

Provoz by v době stavby neměl být omezen. „Samozřejmě bude docházet k přesunu zastávky do těsné blízkosti té, která bude aktuálně v přestavbě. Jinak by vše mělo být bez problémů,“ konstatoval ředitel Městského dopravního podniku Opava Jaromír Walaski.