Po dětech i dospělých sprostě pokřikují, po zemi se povalují použité kusy toaletního papíru. Místu, kde si dříve chodily hrát i děti ze školky, se teď každý vyhýbá.

„Je to hrozné. Žiji tady dvacet let, ale tohle tady ještě nebylo. Lidé tam chodí venčit psy, opilí bezdomovci na ně pokřikují. Děti, které tam byly zvyklé chodit, se nyní samozřejmě bojí a místu se vyhýbají,“ uvedla žena, která bydlí v blízkosti parku. Nepřála si vystoupit z anonymity, její jméno je však redakci známo.

„Sama jsem byla u toho, když se jeden z bezdomovců přímo před lidmi vykálel na zem. Je to opravdu nechutné. Lidé už volali městskou policii, ale ti jen přijeli, podívali se z povzdálí a odjeli,“ zmínila žena.

Jak redakci řekl ředitel Městské policie Opava Peter Horváth, o dlouhodobých problémech života osob bez domova samozřejmě vědí. „Jedná se o celospolečenskou záležitost sociálního charakteru,“ podotkl s tím, že v rámci výkonu služby se těmito nežádoucími jevy zabývají takřka pořád.

„Snažíme se průběžně kontrolovat místa, kde k nežádoucím vlivům může docházet, včetně parků. Samozřejmě reagujeme i na oznámení občanů. Na ulici Na Nábřeží evidujeme oznámení osmého listopadu,“ potvrdil Horváth a dodal, že po příjezdu hlídky lidé bez domova místo opustili.

Jak se ale redakce mohla sama přesvědčit, bezdomovci se do parku zase hned vrátili. Na toto zjištění pak Horváth reagoval s tím, že na místo obratem posílají hlídku. Obyvatelé přilehlých domů snad budou mít alespoň na chvíli klid.