Jedním z míst s vysokou koncentrací bezdomovců ve městě bývaly arkády, nacházející se na samém okraji Dvořákových sadů. Lidé bez domova si tady dávali dostaveníčko po řadu let.

A taková dostaveníčka se neobcházela bez hluku, nepořádku a narušování veřejného pořádku. V hledáčku měli arkády strážníci, ale také zaměstnanci technických služeb, kteří po bezdomovcích uklízeli.

Množící se stížnosti občanů město nemohlo efektivně řešit, neboť objekt patřil Biskupství ostravsko – opavskému. Koncem loňského roku si však už arkády převzalo pod svůj patronát město a bezdomovci šli hledat útočiště jinam. Klid však netrval dlouho.

Ilustrační foto.
Seniorka se zabila pádem z osmého patra

„Že je v arkádách opět slušně řečeno nepořádek, protože se do nich vrátili bezdomovci, registruji už několik týdnů. Znovu se tu scházejí a rozhodně to nedělá městu dobrou vizitku. Chodím se do parku procházet často a je to skutečně děs,“ říká Opavanka Eva Malá.

Město sice arkády vlastní, avšak přiznává, že žádné velké páky na bezdomovce nemá.

„Stížnosti občanů na zvýšenou koncentraci lidí bez domova na určitých místech v centru registrujeme. Městská i státní policie se těmto lokalitám více věnuje a v případě, že lidé porušují zákon či vyhlášku, zasahují. Problém ale je, co s těmito lidmi dělat dál a tady město žádné výraznější kompetence nemá,“ konstatuje Roman Konečný z tiskového oddělení opavské radnice.

Opavský senátor Vladimír Plaček
Zemřel opavský senátor Vladimír Plaček. Bylo mu 53 let

Městští strážníci se podle svého ředitele Petera Horvátha na arkády stále zaměřují a také oni stížnosti občanů na shromažďování bezdomovců v arkádách zaznamenávají.

„Prostor Dvořákových sadů včetně arkád je místem, kde je intenzita kontrol na prvním místě. I přesto však registrujeme nárazové podněty občanů na shluk lidí v této lokalitě. Preventivní pochůzky budou v tomto prostoru určitě ze strany strážníků pokračovat,“ nechal se slyšet Horváth.

Velmi často jsou v arkádách pracovníci opavských technických služeb (TS).

„Uklízíme tam po bezdomovcích každý den. Ráno to dáme do pořádku a večer to stejně vypadá, jakoby tam nikdo neuklízel,“ popisuje denní realitu v arkádách provozně-technický náměstek TS Martin Girášek.

Obchodní dům Breda v Opavě. Ilustrační foto.
Stará Breda je stále k mání! Kupce teď shání i realitka