Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Radnice chce rozšířit svoz bio odpadu

Podle plánů odpadového hospodářství musí být do čtyř let sníženo množství bio odpadu ukládaného na skládky. Konkrétně jej má být o pětašedesát procent méně než tomu bylo v roce 1995.

8.7.2016
SDÍLEJ:

S hnědými popelnicemi mají zatím zkušenost pouze ve Vávrovicích.Foto: DENÍK / Ludmila Korešová

Město Opava v této oblasti učinilo výrazný krok, když mezi vlastníky zahrad a zahrádek rozdělilo 3 500 kompostérů. Ne na všechny se ale dostalo.

„O přidělování kompostérů jsem nevěděla. Nějaká možnost, jak se bio odpadu zbavovat, by přišla vhod, protože zejména během letních měsíců je ho opravdu hodně," říká Jana Večeřová z Opavy.

Novou možnost při nakládání s bio odpadem nyní opavská radnice otevírá. „Jako další krok bychom chtěli zavést i svoz bio odpadu v hnědých popelnicích," zmínil náměstek primátora Dalibor Halátek s tím, že v současné době se vyhodnocuje pilotní projekt zavedení třídění bio odpadu v městské části Vávrovice, kde jsou již více než dva roky rozestavěny hnědé popelnice a kontejnery na bio odpad.

Město by rádo zavedlo svoz z celého města a chce zažádat o dotaci na nákup hnědých popelnic a kontejnerů.

„Jako podklad pro žádost o dotaci slouží projevený zájem občanů o tento druh svozu a na jeho základě vytvořená analýza. Abychom věděli, o kolik hnědých popelnic má město Opava žádat, prosíme občany, aby se zúčastnili následujícího průzkumu a vyplnili anketní lístek" uvedl náměstek Halátek.

Ten je možné odevzdat do poloviny září na podatelnách magistrátu v budově Hlásky nebo na Krnovské ulici v budově C. Formulář je možné vyplnit také na internetu.

Svoz bio odpadu už funguje v Hlučíně nebo Hradci nad Moravicí. Od srpna se také výrazně změní nakládání s tímto druhem odpadu v Bolaticích, kde místní investor buduje kompostárnu. Díky ní nebudou muset svážet zeleň do Hlučína. „Kompostárna by měla přinést úspory v řádu několika stovek tisíc korun," vypočítal starosta Bolatic Herbert Pavera.

Ten je také členem zemědělského výboru Poslanecké sněmovny. „Tam poukazujeme na to, že zemědělci hnojí samou chemií a vůbec nevyužívají osvědčená stará hnojiva, jako je hnůj, kompost. V každé obci by povinně měla být malá kompostárna a bioodpad by se měl kompostovat a vracet do půdy. Ať už na pole, či na zahrady," dodává starosta.

Autor: Pavel Kubný

8.7.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Petr Czudek.

KOOPERATIVA NBL: Praha – Opava 70:88

Babí léto v Ostravě, 18. říjen 2017. Ilustrační foto.
18

Babí léto v Ostravě. V kraji meteorologové naměřili víc než 22 stupňů

Starší muž před ženou v parku mával svým přirozením

Hodně vyděšená byla dvaačtyřicetiletá Opavanka po nedávném zážitku, který si odnesla z Městských sadů. Při procházce si totiž všimla staršího muže, jenž zrovna vyšel z křoví. Následovalo „představení“, o nějž vůbec nestála.

Kylešovice se dočkají nových hřišť, chodníků i osvětlení

Před lety prošlo změnou největší opavské sídliště Kateřinky, nyní se dostalo i na Kylešovice.

Představujeme prvňáky ZŠ Šrámkova a ZŠ Kylešovice

Deník přináší čtenářům nový seriál Naši prvňáci. Jeho prostřednictvím bude představovat tabla jednotlivých prvních tříd základních škol na Opavsku, a to až do pololetního vysvědčení. Rodiče a blízcí žáků najdou své prvňáčky každou středu v Opavském a Hlučínském Deníku a na našem webu.

Lékaři jdou do stávky. Většina jich ve středu své ordinace neotevře

Důvodem protestu praktických lékařů je vydávání elektronických receptů i nižší úhrady od pojišťoven.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení