Podnikatel, spoluzakladatel a později i majitel Bredy David Weinstein se narodil před 150 lety. Výročí připadá na letošní rok. Spolek na záchranu obchodního domu Breda k tomu uspořádá výstavu přímo před tímto opravovaným architektonickým skvostem. Podpoří ji město Opava a na spolupráci se budou podílet Jakub Hepp a MÓD architekti i Václav Hájek. Expozice zmapuje život tohoto významného opavského podnikatele, ale to není všechno.

Takto vypadá pravý vůz opavského Senior taxi.
Město Opava varuje před falešným senior taxi. Takto vypadá to pravé

Spolek připravil i malé překvapení v podobě sběratelské lahůdky. Jedná se o exkluzivní set zarámovaných původních parket z Bredy s vyraženým původním logem B&W. Zájemci si je mohou objednat na adrese: max@breda zije.cz nebo v opavském Turistickém informačním centru, kde jsou vystaveny oba druhy rámů – s jednou nebo třemi parketami. Rám s jednou parketou stojí 1500 a se třemi 2000 korun. Výtěžek z prodeje oůjde na financování pokračování dokumentárního filmu z dílny Petra Gavla s názvem Obchodní dům II, jehož první díl měl premiéru v roce 2020.

Oblíbený opavský kulturní dům Na Rybníčku, historické foto.
Opavský kulturní dům znovu ožívá. Lépe tlumí hluk

Spolek na záchranu obchodního domu Breda tvoří komunita nadšenců v čele s výtvarníkem Kurtem Gebauerem. V roce 2021 uspořádali sbírku na nejnutnější opravy této kulturní památky a po dlouhých sedmnácti letech ji znovu rozsvítili. Díky podpoře veřejnosti opavští zastupitelé odhlasovali jeho odkoupení a město Opava se stalo novým vlastníkem objektu. „To je pouze začátek naší společné cesty, mířící k záměru vrátit Bredě její životní obsah. Cílem našeho spolku je být hlavním partnerem města pro celý proces hledání budoucí funkce Bredy. Spolek je čistě apolitickým sdružením, jehož jedinou misí je hájit udržitelné, plnohodnotné a přínosné nakládání s budovou,“ přibližuje aktivity spolku jeho předsedkyně Linda Bittová s tím, že o parkety v rámu je už nyní velký zájem.