Milovníci a fandové české vojenské historie by měli zbystřit. Ministerstvo obrany ČR vyhlásilo výběrové řízení na prodej nepotřebného nemovitého majetku. Pod trochu krkolomným a nezáživným pojmenováním je ovšem schována nabídka na odprodej například i historických bunkrů hraničního opevnění, které Československo budovalo na konci 30. let jako obranný val proti hrozící invazi nacistického Německa.

Řopíky, jak se menším pevnostním objektům dodnes přezdívá, jsou ve velké míře rozesety v oblasti od Bohumína až po Krkonoše. Široká síť betonových pevnůstek je především v Moravskoslezském kraji.

Aktuální nabídka Armády ČR čítá celkem 12 pohraničních pevnostních objektů. Pět z nich je na Opavsku a Bruntálsku, konkrétně v katastrech obcí Malé Heraltice, Horní Životice, Skrbovice, Nové Heřminovy a Horní Benešov. V prodeji je také řopík u Nového Bohumína.

„Celkem je v nabídce 35 položek v souhrnné hodnotě přesahující 27,6 milionů korun. Pevnostní objekty jsou s vlastním pozemkem i bez něj, což ale prodeji nebrání, protože předkupní právo na ně vlastníci pozemků neuplatnili. Úplné znění inzerátů a nabídka nemovitého majetku k odprodeji zájemci naleznou na webových stránkách ministerstva obrany a armády České republiky,“ uvádí pracovnice tiskového oddělení ministerstva obrany ČR Simona Cigánková.