Ale začněme od začátku. Pamatujete? Psal se 25. červen 2009, Hlásce vládli občanští demokraté a v čele auly Slezské univerzity Na Rybníčku zasedl jeden z jejích zakladatelů, vynikající matematik působící v Americe Dalibor Fronček. Před přítomnými začal rozvíjet svůj velkolepý plán na stavbu elitní soukromé vysoké školy respektující americké zásady vzdělávání.

Škola měla vyrůst v areálu Dukelských kasáren. Stát to mělo „maličkost“: více než jednu miliardu. Na otázku, kde vezme tolik peněz, tehdy Dalibor Fronček odpověděl: „Jsem přesvědčen, že v České republice jsou dost bohatí lidé. Jména však po mně nechtějte.“

Pokud tomu všemu v sále už tehdy někdo uvěřil, tak snad jen on sám a jeho spolupracovníci, které si vybral do týmu. Mezi nimi byla například bývalá ředitelka Opavské kulturní organizace (OKO) Irena Šindlerová, která byla jmenována vedoucí projektu. Ovšem aby bylo jasno: těžko by mohl profesor Fronček takto vystupovat, kdyby neměl oporu v tehdejším vedení radnice.

Ta 24. června 2009 novinářům rozeslala e-mail, v němž se k projektu mj. přihlásila slovy: „…v současné době se radnice zabývá myšlenkou, že by se areál Dukelských kasáren dal využít jako celek pro vznik moderní vysoké školy s úplným zázemím, a to včetně bydlení.“ Tak se stalo, že mohl být utvořen projektový tým s poštovní adresou v kanceláři primátora, v oddělení rozvoje města. Opava College měla také svůj e-mail.

Vize elitní vysoké školy s 1200 až 1500 studenty a stovkou pedagogů, v níž by se mluvilo jen anglicky a vyučující by brali pohádkové platy, splaskla jako bublina, a to pořádně drahá. Současné vedení Hlásky minulý čtvrtek oznámilo, že zřízení Opava College není reálné a šest set tisíc z městské pokladny je pryč.

Možná by se celá věc na povrch nedostala, kdyby stávající ředitelka OKO Daniela Pekárková nepožádala, aby se projekt vyřadil z majetku OKO. Její žádost prošla radou, dostala se do veřejného seznamu projednávaných bodů a novináři se začali ptát. Poslední otázka jako neveselá tečka za velkými iluzemi zní: kdo inkasoval oněch šest set tisíc, kde jsou?

Primátor Zdeněk Jirásek (ČSSD) krčí rameny a tvrdí, že to neví. Jiní v tom mají jasno a říkají, že je dostal Dalibor Fronček. „Podle mě to bylo vyplaceno panu Frončkovi,“ potvrzuje náměstek primátora Dalibor Halátek (nestr.).

Redakce se profesoru Frončkovi bohužel nedovolala. Jeho mobilní číslo, které nám tehdy po své prezentaci poskytl, sice funguje, ale nikdo ho nezvedá.

Jeden znak za 16 korun

Tak to se už vyplatí! Doslova zlatá studie za šest set tisíc má patnáct stran. Náměstek Dalibor Halátek si dal tu práci a spočítal, že jeden znak i s mezerami stál radnici neuvěřitelných 16 korun. „My jsme se pana Frončka na to ptali. Odpověděl, že s tím strávil půl roku a že tyto peníze jsou náhrada za jeho za ušlou mzdu,“  krčí rameny náměstek.