Důležitou schůzku mají za sebou představitelé města a zástupci společnosti Crestyl ohledně projektu za Slezankou. Zainteresované strany oficiální postoj teprve formulují, podle opavského primátora Radima Křupaly (ČSSD) byla předmětem setkání poslední varianta stavby, která se má stát součástí centra města.

„Schůzka zástupců Crestylu s panem primátorem se uskutečnila v pondělí. Na ní byla představena poslední varianta projektu. To představuje určitý posun. V rámci celého komplexu se jedná o kombinaci otevřeného a vnitřního prostoru," nastínila výsledek schůzky mluvčí opavského magistrátu Lada Dobrovolná.

Podle ní se návrhem nyní budou zabývat v jednotlivých koaličních klubech.

Mluvčí Crestylu Ondřej Micka zatím postoj developera nekomentoval s tím, že oficiální informace zatím nemá k dispozici. Vedení společnosti ještě před schůzkou zaslalo na opavskou radnici dopis, ve kterém avizovalo záměr pokračovat v projektu.

„Chápu to tak, že pokud by Crestyl přistoupil na další kompromisy, muselo by se tak stát v rychlých krocích. Investorovi jde o to, pohnout se z místa," poznamenal k dopisu opavský primátor.

V té chvíli existovala napříč koaličními kluby vůle pokusit se odstoupit od smluv s Crestylem, a projekt tak zastavit. Nebylo ale jasné, jakou částkou by město muselo investorovi kompenzovat odchod Crestylu z Opavy.

Právě po tom volá iniciativa, v jejímž čele stojí organizace Bludný kámen. Podle lidí zapojených do iniciativy je vybudování nových obchodních ploch v centru města pro Opavu již překonaný záměr. Do 14. dubna tak sbírali podpisy, na základě kterých měla radnice vyhlásit referendum o výstavbě obchodů. Návrh podpořený pěti tisíci podpisy by městu museli předložit do 15. dubna.

„Nepodařilo se nám nasbírat potřebný počet podpisů. Úplně přesný počet zatím neznám, nicméně chyběla zhruba tisícovka," řekl Martin Klimeš z Bludného kamene. Podle všeho tím ale aktivity odpůrců výstavby nekončí. „Pravděpodobně budeme v iniciativě pokračovat, detailnější informace ale poskytneme do konce týdne," dodal Martin Klimeš.

Vývoj jednání o budoucí podobě centra budeme dále sledovat.