Akce se koná pravidelně již řadu let a těší se velké oblibě jak ze strany starostů, tak zaměstnanců transfuzní stanice. Po sedmapadesáté včera daroval krev například místostarosta Štěpánkovic Jaromír Nevřela.

„Člověk musí občas něco udělat pro druhé. K odběru chodím většinou dvakrát ročně. Stává se také, že mi zavolají, ať přijdu. Je taky dobré, že si člověk nechá jednou za čas zkontrolovat krev a zdravotní stav. Chodím darovat jak sám, tak pod hlavičkou starostů Hlučínska,“ řekl Nevřela s tím, že se snaží zaměstnance i obyvatele Štěpánkovic nabádat k tomu, aby také darovali krev.

„Jsou lidé, kteří krev darovat nemohou. Ale zdraví lidé by měli jít,“ doplnil. O pár deci krve chudší je také předseda Sdružení obcí Hlučínska a starosta Bolatic Herbert Pavera. „Chtěl jsem darovat krev už jako mladý, ale měl jsem nízký tlak a omdléval jsem. Tak jsem se bál, že to nezvládnu. Když jsem oslavil padesátku, řekl jsem si, že nemůžu být takový zbabělec, když tolik lidí kolem mě daruje krev.

Navíc jsme se rozhodli se starosty Hlučínska, že darování krve podpoříme, a tak jsem chtěl jít příkladem,“ řekl starosta, který daroval krev podevatenácté.

Pravidelně chodí darovat krev při této příležitosti také manželka sudického starosty Jana Halfarová. „Byla už jsem asi čtrnáctkrát nebo patnáctkrát. Krve je málo a kdykoli se může stát něco mně. Beru to tak, že já pomohu někomu a někdo potom zase mně,“ podotkla.

Ke starostům se při této příležitosti pravidelně připojují i občané. Ze Sudic přijela například Pavla Komárková. „Jsem tady podruhé. Chtěla jsem odjakživa, ale nikdy jsem se neodhodlala. Tato akce je k tomu vhodná, jedeme hromadně, popovídáme si. Budu jezdit dál,“ uvedla.

Počtvrté pak zavítal k odběru i Jiří Plachtzik ze Sudic. „Chtěl jsem to vyzkoušet. Jsem rád, že mohu pomoci druhým,“ řekl.

Akci na podporu dárcovství krve samozřejmě na oddělení vítají. „Je to skvělá akce, spolupráce se starosty je výborná. Budeme rádi, když lidé přijdou darovat krev, budou vítáni. Hlavně pak prvodárci a mladí lidé,“ uvedla vrchní sestra Monika Miklušová.