Festival Slunovrat v klubu Art pořádá na toto žhavé téma od 19 hodin veřejnou besedu s novinářem a právníkem Tomášem Němečkem. Debatovat s ním bude Ivo Mludek na téma „Prezidentální hygiena aneb Proč (ne)mít plné zuby přímé volby prezidenta“.

Opavský rodák Tomáš Němeček je držitelem celé řady ocenění včetně Ceny Ferdinanda Peroutky. Novinařinu jako takovou už pověsil na hřebík, ale stále příležitostně publikuje a hlavně působí především jako právník. Kromě dotazů moderátora dostanou příležitost pokládat otázky i návštěvníci. Vstupné na besedu je dobrovolné.

Nyní devětačtyřicetiletý Tomáš Němeček je absolventem Karlovy univerzity v oborech žurnalistika a právo. Působil v týdenících Mladý svět a respekt, byl šéfkomentátorem deníku Hospodářské noviny a působil v Lidových novinách, které spolu s novinařinou opustil roku 2013.

Další tři roky pracoval jako podnikový právník bohnické Psychiatrické nemocnice a v současné době působí jako advokát. V letech 2014 až 2017 byl členem správní rady Transparency International ČR a v letech 2019 až 2020 byl členem Rady vlády pro lidská práva. Je autorem několika komiksových knih v edici Velikáni do kapsy.