Hasiči záchranného sboru Moravskoslezského kraje nevybrali populární opavské přírodní koupaliště náhodou. V minulém roce zde během jednoho letního týdne hned třikrát zasahovali k záchraně topícího se. Proto i letos zamířili k zatopenému sádrovcovému lomu a pozvali žáky osmých a devátých tříd a studenty středních škol i širokou veřejnost na akci s názvem Bezpečně u vody.

„Dopolední blok byl určen žákům a studentům, odpoledne pak široké veřejnosti. Celkem se akce, jejímž cílem bylo především informovat o rizicích hrozících při koupání ve volné přírodě a také to, jak se těmto rizikům vyhnout, zúčastnilo 550 osob. Nechyběla ani teoretická a praktická ukázka složek IZS při záchraně tonoucího, včetně používané techniky, a to jak HZS MSK, tak Zdravotnickou záchrannou službou Moravskoslezského kraje a Policií ČR,“ zmínila mluvčí moravskoslezských hasičů Kamila Langerová.

V rámci praktické ukázky si mohli všichni návštěvníci vyzkoušet záchranu tonoucího za pomoci házecího pytlíku, používaného hasiči, ale také předlékařskou první pomoc včetně resuscitace tonoucího a ošetření zranění, zde za odborného dohledu zdravotníků.