Slezské divadlo ji ve světové premiéře uvedlo v rámci oslav osmistého výročí města Opavy v neděli 28. ledna.Titulní postavu s nasazením ztvárnil Michal Stalmach. Rakouský klasicistní skladatel, dirigent a houslový virtuóz z 18. století jeho prostřednitvím hledá rovnováhu mezi úspěchem, slávou, penězi a hudební tvorbou. Sekundují mu kolegové z činohry, ale též z opery, baletu a části orchestru Slezského divadla. Diváci v hledišti na konci představení tleskali ve stoje. Zásluhu na úspěchu inscenace má i scéna Michala Hejmovskéjho, kostýmy Tomáše Kypty, choreografie Davida Strnada a hudební nastudování Vojtěcha Spurného.

Městský hřbitov v Opavě.
Městský hřbitov v Opavě bude přehlednější. Pomůže informační panel

Carlovo opavské divertimento je příběhem podle posmrtně vydaného životopisu. Carl Ditters pobýval a tvořil na různých místech Evropy. V Itálii poznal vysokého úředníka opavské zemské vlády, hraběte Lamberga, a přijal jeho pozvání. Tím se jeho osud spojil s Opavou i dalšími místy ve Slezsku, kde prožil polovinu svého velmi rušného života. V Opavě se seznámil s biskupem Schaffgotschem, který mu umožnil založit orchestr, ve kterém účinkovala řada hudebníků a zpěváků z Prahy, Varadína a Vídně. Biskup byl s Carlovou činností spokojený do té míry, že pro něj vymohl povýšení do šlechtického stavu. Během války s Pruskem však prchl do Brna a Carl Ditters, nyní už s přídomkem von Dittersdorf, odešel s rodinou do Jeseníku.

Městská policie Opava začala využívat ilustrační obrázky vytvořené umělou inteligencí, 30. ledna 2024.
Opavští strážníci baví sociální sítě. Využívají obrázky vytvořené pomocí AI

Po válce ho biskup nemohl dostatečně finančně podporovat a Carlovi nastaly velké finanční problémy, ke kterým se přidaly i zdravotní. V nejvyšší tísni mu pomohl baron Ignác Stillfried, který ho s rodinou ubytoval na svém panství v Červené Lhotě. Carl u něj v Novém dvoře v roce 1799 zemřel jako šedesátiletý nemocný muž. Pohřben je na hřbitově v nedaleké Deštné. Jeho mecenáš, téměř šedesátiletý baron Stillfried, si pak vzal jeho sedmnáctiletou dceru Nanetu.