Domov v Rybářské ulici v Opavě byl vystavěn v roce 1904 jako městský zaopatřovací dům. Honosný název. Ve skutečnosti šlo o chudobinec. V současnosti se ale jedná o jedno ze špičkových zařízení. Letos Domov Bílá Opava, jak zní jeho současné jméno, slaví 120 výročí.

„Oblast sociálních služeb prošla za posledních zhruba sto let obrovskou proměnou. Ta se dá skvěle ilustrovat právě na Domově Bílá Opava. Na začátku minulého století sloužil jako starobinec a chudobinec, ve tří a čtyřlůžkových pokojích zde pobývalo asi sto lidí. Těsně po válce zde dokonce žilo přes 220 potřebných. Všichni si umíme představit podmínky, ve kterých zde lidé v té těžké době museli zůstávat. Naštěstí se budova domova dočkala několika rekonstrukcí, díky kterým se v rámci humanizace sociálních služeb změnily dispozice pokojů. Ty jsou dnes maximálně dvou lůžkové a mají vlastní sociální zařízení. Věřím, že se zde naši klienti teď cítí komfortně a příjemně,“ uvedl náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje pro sociální oblast Jiří Navrátil.

Nyní má Domov Bílá Opava kapacitu 108 lůžek, a to díky navýšení kapacity po rekonstrukci v roce 2021. Tehdy bylo upraveno celé podkroví historické budovy. Další objekt má Domov Bílá Opava ještě v Rooseveltově ulici a celková kapacita zařízení v obou budovách je tak 149 míst.

Fotogalerie: nové pokoje domov bílá opava

Domov Bílá Opava fungoval od roku 1975 jako městské zařízení Domov důchodců Opava. Na konci roku 2002 přešla zřizovatelská funkce pod Moravskoslezský kraj. O pět let později získal domov nový název, tedy Domov Bílá Opava. „Moravskoslezský kraj do budov domova průběžně investuje nemalé prostředky. Letos jsme například dokončili první část rozsáhlé opravy střechy a fasády. Také jsme novým koridorem propojili čtvrtá patra obou hlavních budov. Druhá fáze opravy střechy domova bude také zahrnovat generální opravu hydroizolace proti vzlínání zemní vlhkosti,“ řekl iří Navrátil s tím, že náklady obou částí oprav jsou odhadovány na asi 50 milionů korun. Dalším plánem je revitalizace přilehlé zahrady a vytvoření dalších parkovacích míst.