„Důvodem navýšení jsou rostoucí náklady na poskytování sociálních služeb. Částka jeden a půl milionu korun má pokrýt chybějící sumu, když chceme zachovat stávající úhrady, které platí odběratelé těchto služeb," uvedl opavský primátor Radim Křupala (ČSSD).

Peníze se ale budou rozdělovat také v oblasti sportu, kultury, prevence kriminality či životního prostředí. Právě sport spolkne druhou největší část dotací, konkrétně 4,3 milionu korun. 
Z této částky se bude stejně jako v minulých letech platit provoz sportovních klubů či jednorázové sportovní akce.

Na pořádání kulturních akcí město formou dotací přispěje 1,8 milionu. Na různé projekty zabývající se životním prostředím vyčlenila radnice půl milionu korun. Novinkou letošních dotací v Opavě je kategorie prevence kriminality. V ní je nyní tři sta tisíc korun.

„Tuto kategorii jsme zařadili poprvé. Především proto, že jsme se často dostávali do problémů, že některý z projektů úplně nesplňoval parametry pro sport či kulturu. Týkalo se to například některých aktivit Junáka. Do této nové kategorie se nyní dostane vše, co řeší volnočasové aktivity dětí a mládeže a není to ani sport či kultura," řekl Křupala.

Zájemci mohou žádosti o dotace podávat od 10. do 17. března. Výjimku tvoří jen sociální oblast, která už je uzavřena a peníze jsou rozděleny. Informace o dotačních podmínkách zájemci najdou na stránkách města www.opava-city.cz.