O tom, kam poputují peníze, které město za loňský rok ušetřilo, se začalo jednat krátce po zahájení zasedání.

Primátor města Radim Křupala (ČSSD) v úvodní řeči zhodnotil rok 2016 jako hospodářsky úspěšný: „Hospodářství a stejně tak i veřejným financím se daří velmi dobře. Současné vedení města se snaží zbytečně neutrácet a zároveň plnit rozpočet. I díky externím vlivům máme vynikající hospodářský výsledek. Na rozdělení máme k dispozici 165 milionů korun."

Tato částka je pak určena na investice. Nejvyšší suma, 100 milionů, zamíří do finanční rezervy na výstavbu nového bazénu. Přes 10 milionů je určeno na výkup pozemků pro novou průmyslovou zónu. Investovat se bude také do základních a mateřských škol.

Do debaty se posléze zapojil předseda opozičního klubu Osmička Marek Veselý (ODS). Ten kritizoval nízkou míru investičních akcí, které proběhly v roce 2016. „Přebytky na účtech vyplývají pouze z toho, že se za loňský rok proinvestovalo pouhých 22 milionů korun. Toto číslo je katastrofální.

Bazén je váš soukromý projekt, na který si děláte rezervu," sdělil Veselý své postřehy směrem k primátorovi a pokračoval. „Projektová dokumentace na nový bazén neprošla jednáním zastupitelstva stejně tak jako příprava průmyslové zóny ve Vávrovicích. Navíc je začátek těchto projektů stanoven nejdříve na rok 2018."

V záležitosti průmyslové zóny Křupala podle svých slov již neformálně hovořil s novým hejtmanem Moravskoslezského kraje. Ten záměr města nerozporoval. „Vidím to tak, že zastupitelstvo jasně vyjadřuje svou vůli v projektech pokračovat. Podporu zde vnímám jak ze strany koalice, tak opozice," řekl k tématu Křupala.

Do diskuse se posléze zapojila Olga Pavlíčková (Zelená pro Opavu), která upozornila na dlouho trvající problém s povrchem na ulici Žižkově. „Povrch cesty je v dezolátním stavu. Na mostě na této ulici je prostor maximálně pro průjezd jednoho auta. Tento úsek je bezpečnostním rizikem vzhledem k tomu, že tudy denně chodí nejen mnoho dospělých občanů, ale také dětí," sdělila Pavlíčková.

Podle projektové dokumentace by revitalizace tohoto úseku přišla město na 14 milionů korun. Ty by však musely být uvolněny z rezervy na bazén.

Pavlíčkovou podpořil zastupitel Tomáš Navrátil, bývalý člen klubu ČSSD: „ V investičním plánu nejsou vůbec zvažovány opravy vozovek a silnic, které jsou v havarijním stavu. Stále nám také chybí kanalizace v některých našich městských částech."

Podle primátora je Žižkova ulice i nadále v prioritních investičních plánech města. Do cest a mostů se pak pravidelně investuje. Pavlíčkové přislíbil, že finance na revitalizaci ulice Žižkova budou uvolněny nejpozději v příštím roce.