Opavané přímo na fóru nebo následně v anketě prostřednictvím webu města a zpravodaje Hláska mohli hlasovat o problémech, které je ve městě trápí. Každý z hlasujících mohl označit dva problémy.

Do hlasování se zapojilo 368 občanů a hlasů bylo uděleno celkem 735. Problémem číslo jedna pro většinu z nich bylo řešení prostoru za Slezankou. Pro zachování parku hlasovalo celkem 150 lidí. Hned druhou příčku díky 96 hlasům obsadila špatná dostupnost města pro cyklisty a bezpečnost provozu.

Za třetí nezávažnější problém považovali lidé omezení průjezdu aut městem. Tento problém dostal 92 hlasů.

Kromě jiného hlasujícím vadil také špatný stav ovzduší ve městě a nebo špatný stav Loutkového divadla. Celých 61 hlasů se vyslovilo i pro větší oživení centra.

Podle náměstka primátora Dalibora Halátka (Změna pro Opavu) výčet problémů pro něj výrazným překvapením nebyl. „Těchto deset problémů pro mě vlastně není ani překvapením. Skoro jsem doufal, že to takto dopadne. Jsem rád, že tam jsou věci, které se mohly začít řešit a začínají se řešit," uvedl Dalibor Halátek.

„Vyskočil tady nový problém, ten nebyl na fórech zatím akcentován a tím je modernizace kina Mír. Momentálně máme nabídku, tak uvidíme, jakým způsobem dopadne," komentoval Halátek.

„Určitě vítám to, že první i šestý problém je zachování parku za Slezankou a větší oživení centra města, protože díky rozhodnutí zastupitelstva v září, kdy se developer definitivně poslal do Prahy, se tímto můžeme začít zabývat," dodal Halátek a také naznačil, že na svém dalším lednovém zasedání rada města bude tuto záležitost opět probírat.

Ve výčtu deseti problémů, které Opavanům ve městě vadí, se objevily i například investice do škol, rozšíření kapacity pobytových služeb pro seniory nebo výsadba zeleně do krajiny.

Milan Freiberg