Po krychli, bombě a zmrzlině je teď z opavské „koule" duhový míč. A tím nabídka letošního čtvrtého ročníku Sympozia jen začíná. Umělci chtějí lidi přímo v ulicích města konfrontovat se současným uměním a aktuálními paradigmaty ve společnosti.

Nejvýraznějším prvkem Sympozia 2015 v opavských exteriérech je bezesporu duhová koule na Horním náměstí. „Má symbolizovat hlavně multikulturnost, otevřenost radnice, ale odkazuje i třeba na nadcházející festival homosexuálů Prague Pride," vysvětlila jedna z tvůrkyň dočasné barevné dominanty na Horním náměstí Martina Pavelková.

.

Karantenní zóna

Další částí výstavy je vybudování karanténní zóny v prostoru za Slezankou. Téma uprchlíků je v dnešních dnech velmi diskutované a názory na celou problematiku jsou různorodé.

„Chtěli jsme tímto recesním krokem poukázat na fakt, že myšlenky na imigraci jsou často daleko horší než skutečnost," okomentovala mladá umělkyně a dodala: „Naším záměrem bylo vyvolat ve společnosti diskusi, a to se rozhodně podařilo."

A skutečně se jejich záměr povedl. „Je to velmi zajímavé a originální. Takové umění nebývá v každém městě. V karanténě by měla být celá Unie, aby se imigranti nedostali k nám do České republiky. Bojíme se jich," shodly se studentka Ivana Bartesková a pracovnice fastfoodového řetězce Nikola Slipková.

.

Někteří si záměr umělců vyložili po svém. „To, že tady někdo oplotil kus travnaté plochy, mi nevadí, ale moc jsem to nepochopil. Myslel jsem, že je to protest proti plánovanému obchodnímu centru," uvedl senior Josef Toška.

Tajemné dřevěné instalace

Pod Ptačím vrchem vyrostla zajímavá skulptura dřevěných instalací propojených trubicemi. Dílo umělce Matěje Franka má znázorňovat současné problémy v mezilidské komunikaci a poukázat na důležitost nonverbální komunikace, která se díky počítačům a mobilům vytrácí.

„Lidé si mohou vlézt do dřevěných instalací a umění si vyzkoušet a zažít na vlastní kůži," vyzvala spoluorganizátora Sympozia Martina Pavelková lidi.

.

.

Skupina umělců také natočila také video, které na portálu YouTube.com za pár dnů zhlédlo přes třicet tisíc lidí a vyvolalo rozporuplné reakce. Na videu je na kateřinském sídlišti zachycena dvojice „muslimů", kteří se modlí.

Na letošním sympoziu se podílela desítka umělců a kromě děl v ulicích Opavy můžete zhlédnout i výstavu maleb a fotografií v galerii Gottfrei.

„Každoročně se snažíme vytáhnout umění ven z galerií a i letos se nám to myslím podařilo. Dokonce když jsme instalovali duhovou kouli na Horňák, přišla se na nás podívat řada zvědavců a našich, v uvozovkách, fanoušků," uzavřela Martina Pavelková s úsměvem.

Barbora Němcová, Lada Poštulková