V Historické výstavní budově Slezského zemského muzea ho ve čtvrtek večer čekal speciální úkol. Zahájil totiž výstavu o svém předkovi Janu II. Jako první si měl možnost prohlédnout expozici, která se skládala z děl, jež sem v minulosti věnovala právě jeho rodina.

„Byl to velice zajímavý zážitek, jelikož k této výstavě má naše rodina osobní vztah. Je těžké vypíchnout jednu konkrétní věc, která se mi nejvíce líbí. Podle mého je zde k vidění spousta krásných exponátů, ať už jde o obrazy, sochy a další," řekl Hans Adam II., který se v Opavě naposledy objevil před dvěma lety.

„Jsem rád, že jsem měl možnost opět přijet. Je to opravdu krásné město," dodal.

Během zahájení výstavy byla několikrát vyzdvižena důležitost jeho předka Jana II. Toho s opavským muzeem pojilo silné pouto. Spolupracoval s ním zhruba pětačtyřicet let. Bez přispění tohoto knížete by pravděpodobně nevznikla ani Historická výstavní budova.

„Dříve tady stával lichtenštejnský zámek, který byl přibližně v roce 1890 zbořen. Kníže pozemek následně věnoval právě pro stavbu umělecko-průmyslového muzea. Poskytl na to i značný finanční obnos," poznamenala Lenka Rychtářová, jedna z autorek výstavy.

Jan II. byl velký znalec a podporovatel umění. Obohatil například i muzejní sbírky ve Vídni, Brně nebo Olomouci, avšak Opava byla jeho srdeční záležitostí. Místnímu muzeu daroval pětistovku děl. Současná expozice je řazena do tří částí.

Představuje umělecko-řemeslné exponáty, sochařství a v neposlední řadě také obrazy, tedy malířství. „Pro nás je opravdu velkou ctí pořádat takovouto výstavu. Nápad vlastně vznikl při poslední návštěvě knížete před dvěma lety. Tehdy jsme slíbili, že uděláme expozici složenou z lichtenštejnských donací a na vernisáži se pak sejdou obě strany. Jsem moc ráda, že to bylo dodrženo," uvedla ředitelka Slezského zemského muzea Jana Horáková.

Hans Adam II. se v Opavě podílel také na slavnostním křtu katalogu k výstavě. Expozici v Historické výstavní budově bude možno zhlédnout až do 13. srpna. Pro veřejnost je přístupná od pátku 31. března.