Začátek byl naplánován na 9. hodinu, ale vzhledem k tomu, že hasiči museli zasahovat u reálného případu, celou akci bylo potřeba zhruba o čtyřicet minut pozdržet.

Potom však už k nové víceúčelové hale Slezského gymnázia začaly přijíždět hasičské vozy a velitel zásahu se pustil do koordinace činností jednotlivých členů sborů. Na místě totiž nebyli pouze profesionálové z Opavy, ale zástupci dobrovolnických jednotek z Hradce nad Moravicí nebo Kylešovic.

„Došlo k výbuchu ve strojovně, obsluha se nadýchala čpavku, hasiči ji dostali ven a dochází k ošetření. Je svolán krizový štáb města a rozhoduje se o dalším postupu," líčil situaci na místě Roman Konečný z oddělení vnějších vztahů opavského magistrátu.

Rozsahem se tak velké cvičení na území Opavy koná jednou za dva roky. Jeho smyslem je prověřit součinnost jednotlivých složek Integrovaného záchranného systému. Před zimním stadionem tak nechyběla ani záchranná služba, Policie ČR anebo Městská policie Opava.

Uzavřen byl jeden jízdní pruh a policisté v projíždějících vozidlech kolemjdoucí a obyvatelé okolních domů upozorňovali na vzniklé nebezpečí. Magistrát zřídil i dvě krizové linky, na nichž občanům poskytoval informace.

Jakmile byla dokončena záchrana zraněných, hasiči postavili mobilní dekontaminační místnost. Aktivována byla i opatření ochrany obyvatelstva v přilehlých školských zařízeních. Zde je totiž realizován projekt CHEMON, tedy chemický monitoring.

Po návratu ze strojovny, kde unikl amoniak, museli provést důkladné očištění svých obleků, aby se prostor zamořený toxickým plynem nerozšířil. Zvolil se také další postup, tedy jestli bude nutno uzavřít větší oblast, evakuovat lidi z okolí, posílit týmy hasičů a podobně.

Přibližně po hodině bylo cvičení u konce.