VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Výdejna potravin Help food. Zajímavý projekt s otazníky do budoucna

Zhruba za tři měsíce provozu se v opavské výdejně potravin Help food v Krnovské ulici vydalo osm tun potravin. Naše redakce se podívala přímo na místo, aby zjistila, jakým způsobem tento republikový unikát funguje.

10.12.2016
SDÍLEJ:

Výdejna potravin s názvem Help food funguje od letošního září v Krnovské ulici.Foto: DENÍK / Petr Dušek

Otevírací doba je stanovena na 15.00 až 16.30. Před výdejnu dorazím čtvrthodiny před zahájením a narážím na skupinku asi dvaceti lidí převážně z romské komunity.

„Myslím si, že je to dobrá věc. V zahraničí, například v Holandsku, to takhle běží naprosto normálně," vysvětloval mi jeden z čekajících, který si podobně jako ostatní důrazně nepřál zveřejnit své jméno a opakovaně se ujišťoval, že ho ani další nebudu fotit.

Nedlouho před otevíračkou dorazil předseda neziskové organizace EKIPA, která výdejnu udržuje v provozu, Lubomír Stoklasa. Přivedl si s sebou také dva pomocníky, další se rekrutoval přímo z fronty. Jednalo se o Magdu Sivákovou, která je samoživitelkou tří dětí. „Jsem na ně sama a tohle vnímám jako velkou pomoc," uvedla žena, jež venku organizovala řadu.

Čekající by totiž měli stát v jednostupu za sebou, aby neblokovali chodník. „Je to nejlepší varianta. Pomáhá nám s výdejem a frontou, za odměnu si pak může vybrat potraviny jako první," mínil zakladatel výdejny a hlavní vydávající Lubomír Stoklasa.

Ukazoval mi přitom v šuplíku speciální kupony. Jejich držitelé nacházející se v nouzi mají ve frontě přednost a mohou obdržet také trvanlivé produkty z potravinových sbírek. Lístky dostávají od příslušných institucí. Například od úřadu práce anebo odboru sociálních věcí. Zbytek a vlastně i největší část celého sortimentu tvoří pečivo, ovoce a zelenina, kterou vyřadil řetězec Tesco.

Podle novely budou mít prodejny nad 400 metrů čtverečních povinnost poskytovat vyřazené zboží pro charitativní účely. V Tescu na to najeli s předstihem.

Výdejna nemá jen příznivce. Některé organizace poukazují na to, že by se potraviny neměly rozdávat nesystémově. Popravdě i já jsem trochu v rozpacích. Myšlenkově se totiž v Help foodu třou dvě věci. Mezi sociálně slabými se najdou lidé, kteří nedělají nic nebo dost pro to, aby se jejich situace zlepšila. Jestliže je chceme aktivizovat v jejich vlastním životě popřípadě na pracovním trhu, nevím, zda jim to výdejna neulehčuje.

Na druhou stranu, pokud bych se měl držet rétoriky zákona o plýtvání jídlem, pak je toto vhodný způsob, jak zabránit tomu, aby potraviny nekončily v kontejnerech.

„Ze začátku lidé brali nadmíru potravin. Byli skutečně hladoví. Teď si většina nabírá přiměřené množství zboží. A přiměřenost se snažíme uplatňovat. Systém v tom je zavedený. Do řady se může postavit kdokoliv a jídlo dostane. Zároveň nechceme, aby se s jídlem venku handlovalo," upozorňoval Lubomír Stoklasa.

Výdej probíhal vcelku rychle, lidé vybírali a čas od času potřebovali i poradit. Někdy se totiž na pult dostanou potraviny, o nichž někteří nikdy předtím neslyšeli. „Řeřichu si nakrájíte a pak třeba posypete na chleba s máslem," radil předseda EKIPY jedné z žen.

V době mé přítomnosti byl ve frontě klid, někdy se však najdou jedinci, kteří dělají problémy. „Dneska je tam zase, snad bude klid. Včera sprostě nadávala, plivala po výloze a po ostatních," uvedla Magda Siváková se svou kolegyní ve výdeji na adresu údajně duševně nemocné ženy, kvůli níž se musel vyžádat i příjezd městské policie.

Výdejna je na republikové poměry unikátní projekt. Sám jsem ale zvědav, co se stane, až potraviny nebude poskytovat jeden, ale třeba všechny obchodní řetězce. Nesetkáme se se situací, kdy Help food bude narvaný jídlem, které si sociálně slabí nebudou ani stíhat odnášet?

A budou mít potřební chuť zlepšovat svůj život nebo se jen povezou na vlně těchto darů? No, uvidíme…

Autor: Petr Dušek

10.12.2016
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Korunovační klenoty spolu s Kodexem vyšehradským uvidíte v Hlučíně až do 23. prosince.

Hlučín vystavil repliky korunovačních klenotů

Ilustrační foto.

Rozloučili jsme se - 50. týden

Nadšenci ve Lhotě vytvořili model kolejiště

Více než dvě stě padesát metrů kolejí, po nichž se prohánějí vlakové soupravy, které brázdily železnice až do roku 1990. To je kolejiště ve Lhotě, jediné svého druhu v kraji.

Soud zprostil Milana Koláře obžaloby

Poměrně rychlý průběh mělo líčení s bývalým jednatelem a manažerem HK Opava Milanem Kolářem u opavského okresního soudu.

Na frekventovanou silnici se zřítil sloup veřejného osvětlení

Hodně dramatická situace nastala ve čtvrtek před polednem v Hlučíně. Na frekventovanou silnici – ulici Ostravskou, po které denně projedou tisíce vozidel, se za plného provozu zřítil sloup veřejného osvětlení.

AKTUALIZOVÁNO

Nehoda u Chuchelné: nejspíše šlo o sebevraždu

Třiapadesátiletá žena se stala obětí dopravní nehody, k níž ve středu došlo na úseku silnice mezi Chuchelnou a Strahovicemi.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT