My vystupujeme na nedaleké zastávce městské hromadné dopravy a naše první kroky vedou k budově ze zadní strany. Přemýšlíme, na co všechno vlastně můžeme narazit.

Zprávy o tom, že by se v prostorách stavby měli pohybovat v lepším případě bezdomovci, v tom horším narkomani a různé další „pochybné existence“, přicházejí ze všech stran. Když se ale blížíme, je patrné, že se uvnitř něco děje.

Zvuky sbíječek a dalších pracovních nástrojů doléhají ven skrze vybitá okna poměrně snadno. Dostat se dovnitř je ale prakticky nemožné, proto se do interiéru pokoušíme alespoň nahlédnout.

Hromady sutě, tu a tam prázdná PET lahev a nepořádek blíže nespecifikovatelného charakteru dávají tušit, že tady skutečně někdo mohl přebývat. Uděláme pár fotografií a obcházíme budovu směrem k ulici Janské. Ani tady ale nemáme štěstí.

Prostor, kde kdysi stávaly prosklené vchodové dveře, je vyplněn mřížemi.

PEKLO NA ZEMI

O tom, co se zde nyní děje, nemají ponětí ani místní obyvatelé. Sami přitom nechvalně vzpomínají na dobu, kdy tady bývala ubytovna pro sociálně slabé.

„Nevím, co se s tím bude dít dál, zatím to tu jen tak stojí. Úplně nejhorší to ale bylo, když tady fungovala ubytovna,“ sděluje nám muž, bydlící hned u budovy. Jeho slova nám následně potvrdí i další zdejší obyvatelka. „Když tady byla ta ubytovna, byl tady kravál, neuvěřitelný nepořádek, pořád nějaké problémy, skoro každý den. Pak ji ale díkybohu zavřeli a je klid.

Ani jsem nezaregistrovala, že by se tu teď měly scházet nějaké skupinky lidí. Kdoví, co s tím nakonec bude,“ uvažuje starší žena.

Alespoň částečná odpověď poté přichází z města, které ale není vlastníkem budovy. „Mohu říci, že bylo vydáno stavební povolení na odstranění vnitřku budovy. Původní interiéry budou vybourány. Soukromý investor zde plánuje postavit malometrážní byty, na to ale zatím stavební povolení vydáno nebylo,“ uvádí Roman Konečný z Kanceláře primátora města Opava.

V OKOLÍ JE KLID

Teorie o tom, že se budova v Janské měla stát přechodným domovem různých skupin lidí, vyvrací mluvčí opavských strážníků Petra Wittek Stonišová: „Za poslední dobu nebyli městští strážníci k tomuto místu přivoláni a ani při kontrolních činnostech nebylo žádné porušování zákona shledáno.“

Punc bídy dala zdevastované budově zejména ubytovna pro sociálně slabé Opavan, která ukončila provoz k 1. březnu 2007. Nutno dodat, že k velké úlevě místních. Zda dokáže budova navázat na doby své největší slávy z devadesátých let, se ukáže už v blízké budoucnosti. Prostorový potenciál jí neschází.

Sál zasedací místnosti ve Slavkově praskal ve švech.
Jednání o možném vzniku ubytovny provázelo ve Slavkově velké dusno

Chceme dát budově reprezentativní vzhled, říká současný majitel

Na fasádě budovy si nelze nevšimnout velkého plakátu, který láká potencionální zájemce k pronájmu prostor. To vše má zařídit brněnská společnost Icbreality, s. r. o. A při bližším prozkoumání webových stránek firmy na nich skutečně lze budovu najít. Icbreality byla mimo jiné jejím vlastníkem také za éry ubytovny.

„Nemovitost byla v loňském roce prodána. My už s touto provozní budovou v ulici Janská v Opavě nemáme vůbec nic společného. Ubytovna tam byla v době, kdy jsem ve firmě ještě nepůsobila, a více k tomu neřeknu, na shledanou,“ sdělila stroze současná jednatelka společnosti Denisa Dočkalová.

VZNIKNOU NOVÉ BYTY

Podle katastru nemovitostí, do kterého lze volně nahlížet, patří budova v Janské společnosti Zaalex, s. r. o., která má sídlo v Oticích. Jak uvedl stavební odbor opavského magistrátu, měly by zde vzniknout nové malometrážní byty. To ostatně naší redakci potvrdil také zaměstnanec firmy Pavel Kostřica.

„Vše je nyní ve fázi studií, které by měly být hotovy do konce tohoto roku. Přestavbu skutečně realizovat chceme, myslím si, že by budova měla konečně dostat nějakou reprezentativní a zrekonstruovanou podobu. Chceme, aby to bylo příjemné prostředí, nejen pro byty, ale třeba i nějakou prodejnu potravin a podobně.

Je to dobře dostupná lokalita, prakticky hned u Kylešovského kopce. V plánu máme i přístavbu dalšího nadzemního podlaží,“ prozradil Pavel Kostřica.

Pokud vše půjde hladce, mohlo by se s rekonstrukcí začít od půlky roku 2019. „Sám bydlím nedaleko odtud a vím, že objekt má skutečně velmi divokou historii,“ konstatoval.

Jeho stav společnost Zaalex od koupě neodradil. „Popravdě řečeno, technický stav není úplně špatný. Skelet budovy je v pořádku, což potvrdil také statik. V podstatě jen zevnějšek je takový, jaký je. Jinak ale zbude pouze nosný systém, zbytek je na demolici,“ doplnil Pavel Kostřica.

Věčně se řešil nepořádek u ubytovnyBydlení v sousedství bývalé romské ubytovny nebyl žádný med. Své o tom ví také jedenapadesátiletý Roman původem z Opavy, který si nepřál zveřejnit své celé jméno. V panelovém domě v ulici Boženy Němcové žil se svou rodinou od devadesátých let, než se přestěhoval do rodinného domu.

Z okna svého bytu viděl do zadní části areálu ubytovny, dennodenně narážel na její obyvatele a čelil problémům, které jeho sousedi dělávali. „Nebyli tam pouze Romové, ale i Ukrajinci a další bílí. Velkou část ale tvořili nájemníci z romské komunity,“ komentoval.

Podle Romana obyvatelé okolních domů poukazovali zejména na nepořádek, jenž se zde pravidelně musel řešit.

„S hlukem to až tak strašné nebylo. Byť si i s odstupem času vybavuji, jak především děcka z ubytovny běhaly po střechách přilehlých garáží. Vzpomínám si ale, jak se u nás ve dvoře válely vepřové kosti, žebra a mohl bych pokračovat.

Romové tam nedokázali udržet pořádek. Většinu svých dávek utratili za alkohol a pak se dokonce pustili do rozebírání ubytovny. Pamatuji si, že kolem stála spousta dvoukoláků, kterými sváželi sběr. To, jak objekt zchátral, byla zásluha jeho obyvatel,“ doplnil muž, jenž už přibližně deset let na zmíněné adrese nebydlí. Odstěhoval se v době, kdy se ubytovna uzavírala.