Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Opava je nejhlučnější město v kraji

Opava - Zápach z výfuků a hlavně příšerný hluk. To musí denně snášet Marta Bennová, která žije přes patnáct let na Krnovské ulici v Opavě. Není sama.

24.3.2009 1
SDÍLEJ:

Krnovské ulici vládnou auta, nikoli lidé. Ti musejí snášet hluk a zápach z výfuků.Foto: DENÍK / Martin Kůs

Ona i další obyvatelé Krnovské ulice tvrdí, že hluk je tak silný, že v bytech není slyšet dokonce ani zvonek či telefon. Není se vlastně ani čemu divit. Jak totiž vyplynulo z průzkumu ministerstva zdravotnictví, Opava je z hlediska dopravy nejhlučnějším městem Moravskoslezského kraje.

Jak redakci řek ltiskový mluvčí opavského magistrátu Jan Šindler, v případě Opavy se jedná o srovnání nejvytíženějších silnic s ostatními vytíženými silnicemi v kraji a v republice. Jde tedy podle něj o silniční provoz a hluk z dopravy na konkrétních silnicích, nikoli o srovnání údajů o celkové hlučnosti města.

„Opava vypracovala a předložila v minulých letech několik dopravních průzkumů, které ukazovaly, jak obrovský a neúnosný počet aut Opavou denně projíždí. Hluková mapa jen potvrzuje to, co říkají tyto dopravní průzkumy a na co Opava stát dlouhodobě a neustále upozorňuje,“ zdůraznil Šindler.

Podle Tomáše Skalíka z občanského sdružení Za Opavu je dobré, že se v posledních letech problematice hluku věnuje více pozornosti. „Informaci, že Opava vyšla z průzkumu jako nejhlučnější město Moravskoslezského kraje, nepřikládáme žádný zvláštní význam.

Tento hlukový průzkum sice naznačil kolika obyvatel se tento problém bezprostředně dotýká, nicméně do svého posouzení zahrnul pouze část dopravní infrastruktury města, především průtahy silnic první třídy,“ zmínil Skalík s tím, že zde pravděpodobně nebyly zahrnuty jiné důležité komunikace.

Hluk z dopravy sužuje Opavany, město to prý řeší

Z hlediska dopravy je Opava nejhlučnější v kraji. A to zřejmě nebyly podle slov Tomáše Skalíka z občanského sdružení Za Opavu do posouzení zahrnuty další důležité komunikace. „Namátkou ulice Hradecká, Olomoucká, Nákladní či Rybářská. Výsledné hodnocení i proto chápeme pouze jako relativní.

Mnohem podstatnější je, že hlukem z dopravy je obtěžováno pravděpodobně mnohem více než uvedených 5529 obyvatel Opavy. Náprava této situace bude vyžadovat dlouhodobé úsilí,“ řekl Skalík.

Jak potvrdil tiskový mluvčí opavské radnice Jan Šindler, v Opavě se měřil hluk podél nejvytíženějších výpadovek na Ostravu (Těšínská), Krnov a Bruntál (Krnovská) a Kravaře (Ratibořská). „Vlastníkem všech těchto silnic je stát nebo kraj, nikoli město,“ podotkl Šindler s tím, že Opava vypracovala a předložila v minulých letech několik dopravních průzkumů, které ukazovaly, jak obrovský a neúnosný počet aut Opavou denně projíždí.

„Na základě údajů o dopravní vytíženosti silnic procházejících městem, ještě před zveřejněním mapy, město žádalo stát o urychlené vybudování severního obchvatu města. Na základě údajů o hustotě dopravy pak město žádalo kraj o vybudování jižního obchvatu. Taktéž ještě před zveřejněním mapy,“ uvedl Šindler.

Jak dále zmínil, město udělalo řadu úkonů při přípravě těchto staveb, které by správně měl provést stát a vložilo do nich desítky milionů korun z městského rozpočtu. „Na základě této snahy města se nyní staví spojka S1, připravuje se návazná východní část severního obchvatu a další prvky, které by alespoň částečně zmírnily zatížení přímo ve městě.

Mezi další silnice, které prozatím alespoň rozdrobily koncentrovaný tlak na nejzatíženější cesty, patří ulice Rybářská, či cesta od Kateřinek po jaktařský rondel,“ pokračuje. Zapomínat by se podle jeho slov nemělo na důležitý výsledek z dřívějších průzkumů hustoty dopravy. „Průzkum ukázal, že na velké části dopravního zatížení se podílejí samotní obyvatelé Opavy,“ dokončil.

Vadí mi smrad z výfuků

Myslí si lidé, že je Opava hlučným městem? Zeptali jsme se v ulicích Opavy, zda je v Opavě klid, nebo lidem naopak připadá ruch města nesnesitelný?

Podle sedmadvacetiletého podnikatele z Opavy Romana Božka je Opava velmi hlučná. „Vadí mi autobusy a nákladní doprava, která pořád jezdí přes centrum města. A to proto, že není pořád ještě hotový obchvat. I po Nádražním okruhu jezdí spousta aut. Zkuste jít přes okruh a telefonovat. Neuslyšíte nic,“ zlobí se Brožek.

Jak dále podotkl, bydlí v okrajové části města, kde je prý hluk přijatelný. Spokojena s provozem v Opavě není ani Jana Sokolová z Kobeřic. „Opava je hodně hlučná, ale člověk s tím asi nic nenadělá. Myslím si, že hodně pomohl obchvat kolem Sádráku. Dříve byla Krnovská hrozná, díky obchvatu je to teď lepší,“ zmínila Jana Sokolová se slovy, že v době dopravní špičky je situace v Opavě neřešitelná.

„Musíte počkat na šest semaforů, než projedete. Vadí mi také neukáznění řidiči, kteří si nadjíždějí a pak se natlačí před vás,“ dodala. Na Krnovskou ulici upozornila také osmapadesátiletá Marta Bennová. Ta bydlí na Krnovské ulici už přes patnáct let a dopravní hluk jí ztrpčuje život každý den.

„Okna máme rovnou do silnice, a proto si o větrání můžeme nechat jen zdát. Při každém otevření okna jsme doslova zahlceni smradem z výfuků a příšerným hlukem. Nejhlasitěji je slyšet náklaďáky a těch kolem nás projíždí během dne asi nejvíc. Kdybychom věděli, co budeme zažívat, v žádném případě bychom se do takového místa nestěhovali,“ řekla roztrpčeně Marta Bennová.

Podle jejích slov je už na úvahy o přestěhování pozdě. „Zájemce o náš byt zcela určitě neseženeme. Městu tento problém asi moc nevadí a netuším ani, jestli tu někdy byla měřit hygiena,“ krčí žena rameny.

(luc)

Autor: Veronika Schindlerová

24.3.2009 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:
Petr Czudek.

KOOPERATIVA NBL: Praha – Opava 70:88

Babí léto v Ostravě, 18. říjen 2017. Ilustrační foto.
18

Babí léto v Ostravě. V kraji meteorologové naměřili víc než 22 stupňů

Starší muž před ženou v parku mával svým přirozením

Hodně vyděšená byla dvaačtyřicetiletá Opavanka po nedávném zážitku, který si odnesla z Městských sadů. Při procházce si totiž všimla staršího muže, jenž zrovna vyšel z křoví. Následovalo „představení“, o nějž vůbec nestála.

Kylešovice se dočkají nových hřišť, chodníků i osvětlení

Před lety prošlo změnou největší opavské sídliště Kateřinky, nyní se dostalo i na Kylešovice.

Představujeme prvňáky ZŠ Šrámkova a ZŠ Kylešovice

Deník přináší čtenářům nový seriál Naši prvňáci. Jeho prostřednictvím bude představovat tabla jednotlivých prvních tříd základních škol na Opavsku, a to až do pololetního vysvědčení. Rodiče a blízcí žáků najdou své prvňáčky každou středu v Opavském a Hlučínském Deníku a na našem webu.

Lékaři jdou do stávky. Většina jich ve středu své ordinace neotevře

Důvodem protestu praktických lékařů je vydávání elektronických receptů i nižší úhrady od pojišťoven.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení