Městské sady v sobotu hostily druhý ročník asistovaného běžeckého závodu JOY RUN. Jedním z organizátorů celé akce byl Jan Vimmer. Myšlenka uspořádat závod s podobným zaměřením se mu v hlavě začala rodit asi před pěti lety.

„Tehdy jsem běžel půlmaraton v Praze a poté jsem se zúčastnil také závodu Running with those that can't, jehož smysl je prakticky úplně stejný jako JOY RUN. Tam jsem běžel spolu s handicapovanými a bylo to úžasné. Ten pocit, když s nimi vbíháte do cíle, je nezapomenutelný," uvedl Jan Vimmer.

Následně se sešel s ředitelkou Základní školy pro tělesné postižené v Opavě, které nabídl, že by se dětem ve svém volném čase věnoval.

„A ona pak přišla s nápadem, že bychom pro ně mohli uspořádat nějaký zájezd a tak se také stalo. Hlavním naším cílem tehdy bylo a stále je zmodernizovat přístup k handicapovaným. No a pak už byl jen kousek k tomu, aby vznikl JOY RUN," pokračoval. Start i cíl byl umístěn vedle Víceúčelové haly, u které také po celý den probíhal doprovodný program.

HANDICAPOVANÍ BYLI HVĚZDAMI

V sobotu se běžely celkem čtyři závody, nejdříve základní a střední školy, společnosti, sportovní kluby a nakonec veřejnost. Jednotlivé týmy byly složeny se šesti běžců a jednoho handicapovaného, který jel ve speciálním sportovním vozíčku. Každý tým absolvoval trasu o délce šesti kilometrů.

„Dnešního závodu se účastní čtyři sta aktivních běžců a padesát handicapovaných, dohromady je to tedy asi třiašedesát týmů. Vše je děláno především pro handicapované, oni jsou tady dneska za ty největší hvězdy. Po doběhnutí do cíle obdrží všichni památeční medaile a handicapovaní navíc i pohár. Dnes se to zkrátka točí kolem nich," poznamenal Jan Vimmer.

Zdůraznil však, že bez pomoci ostatních, a především bez partnerů, by se tato akce zrealizovat nemohla. „Za vším je práce asi sedmi, osmi lidí, kteří vše intenzivně tři měsíce připravovali. Dnes tady máme dalších asi třicet, čtyřicet dobrovolníků, kteří pomáhají s organizací, těm patří velký dík.

Pochopitelně neodmyslitelnou součástí jsou partneři, kteří nám finančně pomohli, loni a letos se nabídli zase," řekl. Za získané finance bude zakoupen speciální sportovní vozík, který obdrží Základní škola pro tělesné postižené v Opavě.

BARIÉRY BYLY ODSTRANĚNY

Na závod přijela také Gabriela Pituchová s rodinou. Její handicapovaný syn Marek v sobotu běžel celkem dva závody.

„Na JOY RUNU jsme byli už loni a dozvěděli jsme se o něm od Honzy Vimmera, kterého známe. Je to úžasná akce, krásně se dívá na to, když skupina zdravých lidí mezi sebe vtáhne i ty handicapované. Mája dnes poběží dva závody, v tom prvním skončil s týmem třetí, druhý ho teprve čeká," sdělila Gabriela Pituchová.

Mája běžel v týmu klubu Everlast, jehož členové byli z Ostravy a ze Šumperka. „Strašně se těšíme, účastníme se letos všichni poprvé. Věřím, že společně s Májou si závod výborně užijeme," uvedla s nadšením členka týmu Terezie Petříčková.

Veronika Bernardová