Během minulého roku prošlo rekonstrukcí dohledové pracoviště v budově Městské policie Opava v Krnovské ulici. V rámci modernizace kamerového systému došlo k výměně některých zařízení.

Místo analogových kamer byly nainstalovány digitální a na křižovatce ulic Ratibořská, Vrchní a Fügnerova pak vznikl úplně nový bod. Investovaná částka se pohybovala okolo dvou a půl milionu korun. Letos by ve slezské metropoli mohly přibýt další kamery.

„Jedna z nich by měla být umístěna v blízkosti zastávek MHD na Horním náměstí, druhá pak u kruhového objezdu nedaleko hypermarketu Globus. Výhledově by se tak mohlo stát na podzim," popisovala tisková mluvčí opavských strážníků Petra Wittek Stonišová.

Městští policisté spolupracují s těmi státními, kteří od minulého roku mohou využívat kamerový systém na svém pracovišti v Hrnčířské ulici, kam se přesunulo z Vaškova náměstí. „Kolegové z Policie ČR si k nám pravidelně jezdí pro záznamy. Přece jenom to je často klíčový důkazní materiál," doplnila.

Spolupráci s městem a strážníky si pochvaluje také vedoucí Územního odboru Opava Policie ČR Petr Častulík. Společnými silami se snaží identifikovat nebezpečná místa či lokality, kam se kamery následně instalují.

„Obecně jsou to vždycky místa, kde dochází k velké koncentraci lidí. Například problematika fanoušků je jasně daná a limitována stadionem a jeho okolím. Problematika drobných krádeží a dopravních nehod se vždycky bude stahovat k velkým nákupním centrům. Výtržnosti a osobní napadání pak bylo záležitostí center měst, blízkostí různých zábavných podniků a heren," popisoval nejvyšší představitel opavské policie a ještě dodal:

„Jde nám o to, aby Opava byla bezpečné město a občané se nebáli tady pohybovat. Pokud se může více osob podílet na vyhodnocování kamer, zvyšuje to samozřejmě pravděpodobnost toho, že když se něco bude dít, zákrok bude efektivní."

Kamerový systém byl před nedávnem úspěšně použit třeba u případu, ke kterému došlo v centru v ulici Ostrožné. Někdo tam vyvrátil značku označující konec pěší zóny. Hlídka obešla provozovny v okolí a ptala se, zda si někdo něčeho nevšiml.

Takto se k nim dostal poznatek, že tudy projížděla bílá dodávka. Když se následně projížděly kamerové záznamy, zjistilo se, že značku skutečně vyvrátil řidič takového vozu. Celá událost se pak i s důkazním materiálem předala opavskému dopravnímu inspektorátu, jenž věc dořešil.