Náklady na její zhotovení uhradila opavská hotelová škola a kompletní přípravy se ujal Jaroslav Burda, který má v tomto směru velké zkušenosti. Zhotovitelem pamětní desky je opavský kameník Kamil Ludwig, který má na svém kontě už patnáct pamětních desek. Schinzlův dům v dezolátním stavu zakoupila opavská „hotelovka“ po roce 1990 z iniciativy tehdejšího ředitele Josefa Vilímce, který zajistil jeho kompletní rekonstrukci.

Schinzelův dům trvale připomíná slavného objevitele během jeho opavského pobytu. Jeho význam bude dál připomínat pamětní deska, umístěná na fasádě domu.Schinzelův dům trvale připomíná slavného objevitele během jeho opavského pobytu. Jeho význam bude dál připomínat pamětní deska, umístěná na fasádě domu.Zdroj: se svolením města Opavy a Jaroslava BurdyRýmařovský rodák Karel Schinzer se narodil 20. prosince 1886 a vystudoval gymnázium v Opavě, kam se jeho rodina v roce 1896přestěhovala a otec si ve městě otevřel obchod. Po maturitě se Karel začal blíže zajímat o chemické procesy při vyvíjení fotografií. Zaměstnání našel jako účetní v opavské továrně na léky a chemikálie Hell & Co.

Vysokoškolské vzdělání získal ve Vídni a roku 1921 byl jmenovaný doktorem technických věd. Přihlásil na 250 patentů o barevné fotografii, zvukovém filmu, tiskařské technice nebo rentgenofotografii a firma Kodak od něj sedmadvacet patentů odkoupila. Pravděpodobně nejcennějším byl patent Barvotvorné vyvolávání s postupným spektrálním osvětlováním.

Opavský trenér Petr Czudek.
Z Petra Czudka se stal nadšený pejskař. Vánoce bere jako zastavení času

V roce 1922 se Karel Schinzel.do Opavy vrátil a bydlel v otcově domě, který proměnil v chemickou výzkumnou laboratoř. V roce 1938 se přestěhoval do Badenu poblíž Vídně, kde přišel koncem války o veškeré vybavení laboratoře, knihy, časopisy, poznámky i osobní majetek. Ze zachovaných zbytků poznámek sepsal knihu o barevné fotografii, ale stihla ho další osudová rána – náhle oslepl. Ve Vídni pak 23. listopadu 1951 podlehl ve věku pětašedesáti let infarktu. Svým významem Schinzel daleko přesáhl hranice naší země a patří k nejvýznamnějším osobnostem světové vědy dvacátého století.