Česko-německo-slovenský snímek ze současnosti zachycuje extrémní přístupy k životu a spletité mezigenerační vztahy dvou rodin na pozadí krajiny jižní Moravy. Bohdan Sláma v něm rozehrává drama citů a naději vkládá do mladé generace. Role dvou dominantních otců, Josefa a Viktora, do jejichž sousedských sporů vstoupí láska jejich dětí, ztvárnili Martin Pechlát (Josef) a Marek Daniel (Viktor). Josef nutí svou ženu a děti ke svéráznému způsobu života na ostrůvku vegetace mezi monokulturními Viktorovými lány, do jeho dospívající dcery Žofky je zamilovaný Viktorův syn Míra (Tomas Sean Pšenička) a aby získal její sympatie, musí s ním bojovat. Viktorova despotického otce Viktora ztvárňuje Bolek Polívka jako člověka, který čelí tlaku kvůli problémům v rodinné firmě a do nové situace ho staví nejenom synova revolta. Také Josef je zklamaný důsledky vlastních životních postojů a musí leccos přehodnotit. Zvlášť když jeho vzpurná dcera Žofka odjede v nejméně vhodnou dobu bez rozloučení do Berlína.

Mladík (na snímku z jednání u ostravského soudu) zažil při odvolacím řízení šok.
Kokainová tragédie z Hlučína. Zavinil smrt kamaráda, mládí prožije v kriminále

Ve filmu se protnou tři generace - ta nejstarší reprezentuje bezohlednost a nejmladší dává naději na zvládnutí mezilidských vztahů vně i uvnitř rodin a též ve spojení s krajinou. „Příběh sváru dvou klanů se dotýká i citlivých momentů, jako je přijmutí nemoci blízkého člověka nebo lásky v napjatých vztazích odlišně žijících sousedských rodin. Je to drama lidských citů s komickými i tragickými prvky. Je v něm humor a je to rodinný film,“ říká režisér Bohdan Sláma.

Sucho v jeho filmu funguje jako metafora, která se promítá do mezilidských vztahů. Režisér ve svém novém filmu vzdává podle svých slov hold i roli mateřství – lásce k dětem i ke krajině, v níž žijeme. Hlavní ženskou roli, roli manželky Josefa a matky tří dětí, ztvárnila Magdaléna Borová, která se laskavou mateřskou silou snaží udržet veškeré vztahy v rovnováze i v mezní situaci. Další postavy ztvárňují Gabriela Míčová, Judit Pecháček, Marie Ludvíková, Luboš Veselý nebo Marek Taclík. Za kamerou stál Slámův letitý kolega Diviš Marek, střihačem je Jan Daňhel a architektem Jan Vlasák. Producenty snímku jsou Pavel Strnad a Petr Oukropec, kteří stojí za všemi autorským filmy režiséra včetně předchozí Báby z ledu z roku 2017, oceněné za nejlepší český film roku v rámci Českého lva.

Rekonstrukce pavilonu byla velmi úspěšná i prospěšná.
Opavská nemocnice má opravenou chirurgii za 65 milionů, zákaz návštěv platí

Režisér Bohdan Sláma zasadil děj Sucha do jedné z nejpřitažlivějších českých lokalit, právem přezdívané Moravské Toskánsko, a konkrétně do obce Šardice a okolí. Malebně zvlněnou část jižní Moravy, kde film vznikl, přirovnávaná k italskému Toskánsku. Jsou pro ni charakteristická zvlněná pole, remízky a ostrůvky, zdobí ji osamělé kapličky a boží muka. Obraz krajiny vyniká i díky cinemascopickému formátu. Další scény vznikaly i v okolních vesnicích Krumvíř, Archlebov a Dambořice, kromě jižní Moravy se točily i v Praze a v Berlíně. „Jihomoravský filmový fond od roku 2018 kontinuálně podporuje natáčení filmů v regionu. Za tu dobu podpořil vznik více než osmdesáti snímků. Film Sucho se však řadí k těm výjimečným projektům, který je s regionem tematicky úzce spjatý a téměř výhradně uskutečnil své natáčení právě na jižní Moravě, kde se tvůrcům navíc podařilo zapojit spoustu místních obyvatel,“ říká Ivana Košuličová, vedoucí kanceláře Brno Film Office.

Ilustrační foto. Studenti vyhledávají na tabuli před školou, ve které třídě budou skládat příjmačky na gymnázium.
Toto je TOP 5 základek Opavska, kde žáci nejlépe zvládli přijímačky na střední

Sucho vzniklo v koprodukci společnosti Negativ, České televize (kreativní producent Jaroslav Sedláček), německé společnosti 42film a slovenské Artilerie. Podpořil ho Státní fond kinematografie, Jihomoravský filmový nadační fond, slovenský Audiovizualny fond a německý Mitteldeutsche Medienförderung. Na natáčení v Jihomoravském kraji spolupracovala Filmová kancelář Brno. Vstupenky na opavskou regionální premiéru je možné zakoupit na webu nebo v pokladně kina Odboj.