Renovace vitrážového stropu probíhá od konce letošního června. „Vzhledem k tomu, že máme objekt ve své správě, tak údržbu knihovny provádíme pravidelně. Když před 15 lety proběhly velké rekonstrukce, tak byly vitráže ještě v poměrně dobrém stavu. Jejich oprava se tedy odložila a realizuje se teprve letos,“ sdělila k tématu ředitelka Knihovny Petra Bezruče Zuzana Bornová.

Revitalizační proces odsouhlasil také Národní památkový ústav. „Naše kroky jsme konzultovali s památkovým ústavem, jehož odborníci s námi byli ve věci nutné a neodkladné opravy ve shodě. V současné době tedy probíhá renovace, kterou zajišťuje ateliér Hany Baronové z Kozmic.“

V dílně Hany Baronové se nalézá celkových 225 komponentů, ze kterých je vitrážový strop sestaven. Každý jednotlivý kus skla se musí řádně zadokumentovat a vyčistit. Poté bude probíhat přeložení skleněných komponentů do nového olova a nakonec přijde na řadu cínování a zatmelení.

„Vitráže se budou renovovat do konce listopadu letošního roku, poté nás ještě čeká úprava světlíku. Vitráže budeme ukládat na místo zhruba za rok,“ přiblížila Zuzana Bornová časový harmonogram oprav.

Renovace vitráže vyjde knihovnu na celkových 402 552 korun.