Impulz k nestabilitě dali manželé Miroslava a Milan Kolářovi a Romeo Doupal, kteří se rozhodli koaliční posty opustit. Všichni zmiňováni se stali členy místní organizace ANO 2011, v jejímž čele stojí podnikatel Pavel Juříček.

V praxi to znamená, že ve hře je nová koalice. Ta stávající, která nově fungovala necelý rok, se dostala do problémů. „Je to čerstvá informace. Mohu ale potvrdit, že máme tři přeběhlíky z řad zastupitelů, kteří podepsali nově vzniklému ANO," potvrdil Deníku náměstek primátora Martin Víteček (nezávislý).

„U dvou mě to zklamalo po lidské stránce, a to hodně, beru to jako podpásovku," narážel na manžele Kolářovy, kteří při Martinu Vítečkovi stáli po prvním rozpadu opavské koalice. Stávající koalice tímto krokem ztratila potřebnou schvalovací většinu. Při současném počtu 19 členů tak bude muset být ještě jednotnější, než v minulosti.

Podle vedení města celkový rozpad koalice nehrozí. „Odchod pana Doupala a manželů Kolařových z koalice je pro nás určitou komplikací. Zůstalo nám tak 19 hlasů, čili koaliční menšina. To však neznamená, že bychom se měli rozpadnout. Tuto situaci se budeme snažit vyřešit tak, abychom opět dosáhli většiny," říká k nastalé situaci opavský primátor Radim Křupala (ČSSD).

Jeho výrok podpořil také náměstek Josef Stiborský (KDU-ČSL): „V koalici se nám podařilo odvést mnoho dobré práce. Věřím, že se tato situace podaří vyřešit a k rozpadu nedojde. Ať už bude v budoucnu koalice menšinová, či většinová."

Další z náměstků současného vedení Dalibor Halátek (Změna pro Opavu) aktuální stav na radnici komentoval slovy: „V pozadí všeho je aktivita pana Juříčka, který je v Opavě v čele nového klubu ANO. Víc k tomu nemám, uvidíme, co přinese prosincové zastupitelstvo."

Zastupitel Romeo Doupal se rozhodl pro vstup do nové místní organizace ANO, protože je jejím dlouhodobým sympatizantem. „Hnutí je mi myšlenkově blízké a nová místní organizace má snahu o změnu poměrů na radnici. I to byl jeden z důvodů, proč jsem do klubu vstoupil. K práci a fungování současné koalice mám také své výhrady," mluví Doupal o důvodech vystoupení z koalice a změně stranické příslušnosti.

Podobně se ke svému členství v novému ANO 2011 vyjádřil také Milan Kolář: „Rozhodně se nepovažuji za přeběhlíka. Chtěl jsem plnit cíle a vize, které jsme si dali. Upřímně ale musím říct, že práce současné koalice se mi nelíbí, hlavně pak náměstků Halátka a Vítečka."

Jak se bude celá situace na opavské radnici vyvíjet, ukážou nejbližší dny. Každopádně do hry se vrací opoziční blok Osmička, skládající se z ODS, Starostů a Opavanů v čele s Markem Veselým (ODS). Ten byl součástí první koalice, která vládla Opavě po posledních komunálních volbách.

„Možností je několik. Uvidíme, zda současná koalice získá podporu, a to třeba i tichou. Bude to o velkém vyjednávání. Ve hře budou posty náměstků i místa v radě. ODS bych bez šance rozhodně neviděl," prozradil Deníku člověk, který je dobře obeznámen se situací ve vedení města.

Roman Brhel, David Beinhauer