Tak živo jako v sobotu na opavském koupališti už dlouho nebylo. Areál se totiž stal jedním z dalších míst, na které upozornil Landscape festival.

„Chceme dokázat, že koupaliště není vhodné pouze k rekreaci, ale může hostit také kulturní akce, a tím přilákat početnější skupinu návštěvníků. Přestože se jedná o architektonický skvost a místo s neopakovatelnou atmosférou, cestu si sem bohužel nachází stále méně lidí," řekl jeden z pořadatelů Jakub Hepp.

Lidí ale v sobotu bylo dost. Během dne si na své přišly zejména děti, lidé se ale mohli také leccos zajímavého dovědět. Roman Zámečník přednášel o zahradně-architektonických souvislostech prvorepublikových koupališť. Prezentace se zaměřila na tvorbu významných československých zahradních architektů, kteří je navrhovali.

Prostřednictvím několika projektovaných a realizovaných ukázek byly charakterizovány zahradně-architektonické přístupy tehdejší tvorby. S odpolednem přišla na řadu hudba, mimo jiné Killiekrankie, Sabina Křováková, kapely Naděje či Puding paní Elvisovej.

„Nečekala jsem, že by akce na koupališti mohla mít tak dobrou atmosféru jako ta v sobotu. V podobných akcích by mohlo město nebo jiní organizátoři pokračovat," řekla třiadvacetiletá Jana Sýkorová.

Právě oživení veřejných prostor bylo jedním z hlavních poslání Landscape festivalu. „Věříme v odhalení skrytého potenciálu vybraných lokalit. Intervence i návrhy vnesou nový život do míst, která jsou v současnosti nevyužívaná, a pokusí se najít jejich řešení," uvedl náměstek opavského primátora Dalibor Halátek.

.Zdroj: Roman Konečný

Na koupališti se objevilo také dílo Kurta Gebauera Matice země. foto: Roman Konečný