Cílem společných setkávání je zazpívat si s podobně naladěnými lidmi pro radost. Organizátorem je Spolek na záchranu Obchodního domu Breda. Deník oslovil členku pořádajícího spolku a účastnici pěveckých lekcí Lindu Bittovou. Ta už nyní prozradila, že pro velký zájem chystají další kurz.

Hejtman Jan Krkoška bude u soudu stát na straně obžalovaných.
Hejtmana MS kraje Jana Krkošku z hnutí ANO čeká soud. Čelí závažné obžalobě

Kde se zrodila myšlenka uspořádat v Opavě netradiční cyklus zpívání? Linda Bittová vzpomíná na tradici členů Spolku pro záchranu Obchodního domu Breda, kterou přidali ke svým setkáním. Při společných akcích, na kterých nechybí ani známý sochař a výtvarník Kurt Gebauer, vždy přítomní zpívají Ódu na radost s jejím v českém překladu.

Zdroj: se svolením Lindy Bittové

„Na workshopu jedna z účastnic zmínila, že v Rakousku existuje takzvané zpívání pro nepěvce, tak jsme si řekli, proč to nevyzkoušet u nás? Jedná se o zpívání pro radost a dobrou náladu,“ řekla za spolek Linda Bittová.

Účastníci si zazpívají známé písně, naučí se pracovat s dechem

Každou lekci vede jiný lektor. Účastníky cyklem provádí třeba opavský sbormistr Jiří Slovík, sólistka Operního souboru Slezského divadla Tereza Kavecká nebo zpěvák a klavírista Karel Mrkva. „Účastníci jsou opravdu nadšení,“ podělila se Bittová.

Kurzisté zpívají známé písně, ale také třeba trampské nebo muzikálové hity. Mimo jiné se učí pracovat s dechem a bránicí. Díky správným cvičením si procvičí a rozhýbou hlasivky. „Vyzkoušíme si hlasový rozsah, a hlavně se u toho od srdce zasmějeme. Každou lekci trénujeme jednu píseň, kterou si pak na pódiu společně zazpíváme. Je to čistá radost vidět spokojené účastníky. Já totiž patřím mezi ně,“ poznamenala Bittová vesele.

Cílem podle ní není účastníky přeměnit na profesionály, ale vytvořit skupinu lidí, kteří mají přátelský vztah ke zpěvu. Jedná se o cyklus šesti setkání, která momentálně běží od ledna do června, pravidelně každý měsíc.

Ukázky školního života.
Ředitel opavské „zemědělky“: největší zájem je o obor zemědělec – farmář

Kurz se podle sdělení Bittové okamžitě naplnil. Další zájemci nicméně nemusí smutnit, pro velký úspěch by se v září měl otevřít veřejnosti další kurz. Cena za šestici pěveckých dvouhodinových setkání jsou tři tisíce korun, věk účastníků není nijak omezený. Pokud někoho myšlenka zazpívat si nadchla, hlásit se může e-mailem na adresu max@bredazije.cz.

Z kurzovného spolek platí lektory a pronájem sálu v Kupé. Zbylé peníze poputují na kulturní akce Spolku pro záchranu Obchodního domu Breda. „Aktuálně připravujeme velkou výstavu ke 150. výročí narození Davida Weinsteina (spoluzakladatel a majitel Bredy, pozn. red.) před obchodním domem Breda ve spolupráci s Jakubem Heppem z Landscape festivalu, firmou Mód architekti a kurátorem Václavem Hájkem,“ uzavřela Bittová.