Problém s rozbitými komunikacemi, absencí světel a kanalizace řeší obyvatelé v dané části Kylešovic už několik let. Posunout se měli na základě schůze s náměstkem opavského primátora Daliborem Halátkem. Ten na ni nedorazil, písemně se však vyjádřil k hlavním bodům dané problematiky.

„Co se týká územního řízení na celou lokalitu, jsou všechny nedořešené věci již vyřešeny a dokumentace je zkonzultována se stavebním úřadem kvůli vydání rozhodnutí," sdělil k tématu Halátek s tím, že územní rozhodnutí má být k dispozici do konce dubna.

Vedení města již v minulosti přislíbilo obyvatelům v této lokalitě investici na zasíťování ve výši 6 milionů korun. Ta však může být čerpána nejdříve v roce 2018.

Předseda Spolku za civilizované bydlení Tomáš Verner nahlíží na postoj města k tomutu problému kriticky. Dle jeho názoru investuje městské vedení raději do velkých projektů, než aby řešilo skutečné potřeby jeho obyvatel.

„Zatímco si vedení města plánuje postavit stamilionový pomník v podobě nového bazénu, tak na výrazně skromnější a potřebnější investice prostředky uvolnit nechce. Naše ulice tak zůstávají bez kanalizací a osvětlení," sdělil k tématu Verner a pokračoval:

„Je pěkné, že bude územní rozhodnutí vydáno v dubnu, ale do té doby se zde v podstatě vůbec nic dít nebude. Od primátora a jeho náměstků chodí neustále jen sliby a ujišťování. Realný posun však nenastává."

V rámci dialogu mezi Halátkem a Spolkem za civilizované bydlení došlo také na téma Pocitové mapy. „V rámci dané lokality není v Pocitové mapě žádná disproporce či místo s výrazným negativním dopadem," sdělil k výsledkům ankety Halátek.

Verner výsledky ankety zpochybnil: „Buďto to obyvatele Opavy vůbec nezajímá, nebo je zde určitá politická vůle, která zametá problémy města pod koberec včetně toho našeho."

Spolek za civilizované bydlení vyzval náměstka Halátka k dalšímu osobnímu setkání. To má proběhnout po únorovém zasedání městského zastupitelstva. Na tom se chystá Verner vystoupit a prezentovat současnou životní situaci na ulicích Lužická, Procházkova a K Moravici.

„Náš spolek má vůli s městem o problému konstruktivně hovořit. Vedení města se tomu však vyhýbá. Skupinového jednání se zatím nezúčastnili ani primátor Radim Křupala, ani jeho náměstek Dalibor Halátek."

David Beinhauer