„Myšlenka vznikla někdy v červnu letošního roku. Malbu jsme zadali Lukáši Pavlíčkovi na základě předložených návrhů," uvedl náměstek primátora Dalibor Halátek.

„Poslal jsem městu tři návrhy, různě finančně odstupňované. Město preferovalo florální motivy," uvedl autor Lukáš Pavlíček. Malba samotná mu trvala dva dny. „Celá akce i s materiálem se vešla do 20 tisíc," upřesnil Pavlíček.

Cílem festivalu Landscape bylo přispět ke změně pohledu obyvatel města na veřejný prostor a úlohu krajinářské tvorby. První dva ročníky proběhly v Praze a třetí se přestěhoval do Opavy. Jeho součástí byl například hudební festival Pod Ptačím vrchem 28. května nebo v červnu několikadenní festival Náplavka na nábřeží řeky Opavy.

Doplnila jej i řada výstav, instalací ve veřejném prostoru. Ve Smetanových sadech u křižovatky ulic Praskova a Nádražní okruh například vyrostla Rotunda pro Opavu a po městě byly také k vidění Černé hvězdy Dagmar Šubrtové.

Samotná stavba toalet, tedy přesněji její architektonický návrh, je dílem architekta Jana Zelinky z Ateliéru 38. Podle jeho slov jsou malby na stěnách vkusné. „Malba se mi líbí. Hezčí mi připadne ta varianta více černá," poznamenal Zelinka.

Původně měly být rovné stěny toalet vyloženy barevnou keramickou mozaikou, aby nevyžadovaly zvláštní údržbu.

Milan Freiberg