Budova, kterou užívá středisko volného času pro provoz loutkového divadla a bývalé stanice mladých turistů a přírodovědců, je předmětem církevní restituce a pře se o ni město s ústředím Církve československé husitské v Praze.

Stát na žádost města budovu vyňal v polovině roku z těchto restitucí, protože podle předložených dokumentů má patřit městu. Pomyslný míč je nyní na straně církve, které běží zhruba do června letošního roku tříletá lhůta na podání žaloby u soudu.

„Církev tvrdila, že požadavek k soudu podat chtějí, do konce loňského roku však žádná žaloba k soudu zatím podána nebyla," uvedl náměstek primátora Josef Stiborský (KDU-ČSL).

V případě, že žalobu církev nepodá, město zahájí jednání s ministerstvem školství. Pokud by byla budova převedena na stát, potažmo ministerstvo školství, pak by město patrně žádalo o převedení do svého majetku. Město a potažmo středisko volného času jsou v patové situaci. Nemohou do budovy investovat.

„Velkým problémem jsou stropy, střecha a fasáda. Ta odpadává už 15 let," doplnil náměstek primátora Dalibor Halátek (Změna pro Opavu) s tím, že město provádí společně s ministerstvem školství pouze základní údržbu, aby budova nechátrala ještě více. Podle odhadů by se náklady na rekonstrukci budovy loutkového divadla mohly vyšplhat až ke 40 milionům korun.

Vedení města se domnívá, že je v případném soudním sporu oproti církvi ve výhodě. „Podle dokladů, které máme k dispozici, jsme téměř stoprocentně přesvědčeni, že soud rozhodne ve prospěch ministerstva, případně města," dodal Halátek.

„Církev staví na tom, že město nemá doklad o tom, že byl proveden převod všech peněz. Ale stejně tak nemá církev žádné doklady k tomu, že peníze nedostala," upřesnil Stiborský.

Vedení Církve československé husitské se i přes žádost naší redakce k problému nevyjádřilo.

Milan Freiberg